Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5650 miejsce

Sukces I Kongresu Klastrów Polskich, to także sukces klastrów!

Wszyscy zainteresowani mogą odetchnąć z ulgą, z uwagi na to, że I Kongres Klastrów Polskich, który miał miejsce 3 czerwca br., w Sejmie RP, zakończył się sukcesem i planami współpracy administracji, biznesu i nauki w przyszłości.

Jednak warto dodać, że sukces Kongresu, to także sukces jego organizatorów- Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz rozmowy na parę minut przed rozpoczęciem uroczystości, na zdj.m.in Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych,przedsiębiorstw,Tomasz Kozłowski, Koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu / Fot. fot. Krzysztof M. RatschkaOgólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Sam fakt zorganizowania spotkania w najważniejszym gmachu w Polsce, niejednego przedstawiciela klastra napawał dumą.

Po raz pierwszy w historii młodej polityki klastrowej, Ministrowie o kluczowym znaczeniu dla klastrów, usłyszeli otwarcie o problemach związanych z ich funkcjonowaniem, bezpośrednio od przedsiębiorców i przedstawicieli nauki. Rozmowy w takiej formie dają większe perspektywy współpracy i dobitnie uzmysławiają dysfunkcje, ale też nasuwają więcej pomysłów, aby poprawić niepożądaną sytuację. Bez wątpienia także termin w jakim odbyło się spotkanie był strzałem w dziesiątkę, bowiem władze szczebla centralnego są w fazie przygotowywania kształtu wsparcia w nowej perspektywie finansowania z UE.

Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem środowiska klastrowego, partnerami byli przedstawiciele kilkunastu klastrów z sześciu województw. Na spotkanie przyjechało około czterystu osób- przedstawiciele nauki, administracji Główna część uroczystości w Sali Kolumnowej / Fot. fot. Zbigniew Michalakpublicznej i samorządowej oraz przedsiębiorcy z całej Polski. Wiele słów uznania padło z ust Ministrów- Pani Grażyny Henclewskiej Wiceminister Gospodarki, Pani Iwony Wendel Wiceminister Rozwoju Regionalnego oraz Pana Jacka Gulińskiego, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Pani Bożeny Lubińskiej- Kasprzak, Prezes PARP, która powiedziała: „Bardzo serdecznie chciałam pogratulować organizatorom inicjatywy, jestem pod ogromnym wrażeniem frekwencji na Sali i zainteresowania tematem, bardzo cieszę się że mogę się z Państwem dzisiaj spotkać i porozmawiać o klastrach”. Wzruszenia i zadowolenia nie krył Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców.

W organizację Kongresu zaangażowano szereg osób, bez których wsparcia nie udałoby się uzyskać tak spektakularnego efektu. Szczególną obsługę zapewnili przedstawiciele Kancelarii Sejmu RP, Pani Dorota Zielińska- Bąk, Przewodniczący Pan Bartłomiej Bodio, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, niezwykle zaangażowany w organizację wydarzenia / Fot. fot. Krzysztof M. RatschkaParlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, Pan Bartłomiej Bodio, a także osoby działające w Związku Pracodawców Klastry Polskie. W ich stronę, odrębne podziękowania, skierował podczas konferencji Pan Bogdan Węgrzynek, Wiceprezes Związku Pracodawców Klastry Polskie i Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.
W związku z tym, można stwierdzić, że klastring staje się swoistą potęgą. Dzięki współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, ma znaczący wpływ na budowę polskiej gospodarki, która odpowiada wyzwaniom stawianym przez globalizację. Za sprawą PARP i Związku Pracodawców Klastry Polskie zostało zorganizowanych wiele spotkań dotyczących nowej perspektywy finansowania z UE, po to aby te środki należycie wykorzystać.

podczas Kongresu, słowa uznania dla organizatorów, napływały zewsząd. Na zdj. Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. fot. Krzysztof M. RatschkaOgólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw jest bardzo zaangażowany w poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat klastrów i ich idei, dlatego wziął aktywny udział w przygotowywaniu uroczystości. Niewątpliwie wielkie zasługi należy przypisać tutaj Panu Bogdanowi Węgrzynkowi, głównemu koordynatorowi Kongresu, perfekcjoniście, znakomitemu PRowcowi, który z udziałem swojego młodego i ambitnego zespołu, zorganizował spotkanie na najwyższym poziomie.

Widząc satysfakcję, poparcie i pozytywne komentarze z każdego szczebla na temat przebiegu konferencji, można się pokusić o stwierdzenie, że tego typu wydarzenia będą organizowane cyklicznie, w coraz lepszym wydaniu. W końcu są to działania, które mają szczytny cel- polepszenie jakości życia każdego z nas, a także wejście szturmem naszej gospodarki na arenę międzynarodową.

Joanna Zalewska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.