Facebook Google+ Twitter

Sukces misji Starszyzny. Kim Dzong Il gotowy do wznowienia rozmów

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Il wyraził gotowość do spotkania z prezydentem Korei Południowej Lee Myunb-bakiem. Byłby to pierwszy od wielu lat szczyt koreańskich przywódców.

Flagi Korei Północnej. / Fot. John Pavelka/Flickr/You are free: to Share - to copy, distribute and transmit the work; to Remix - to adapt the workByły prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter, który zakończył wczoraj dwudniową wizytę w Korei Północnej, poinformował, że Kim Dzong Il wyraził chęć podjęcia rozmów z Koreą Południową, USA, Chinami, Rosją i Japonią "na dowolny temat, w każdym czasie i bez żadnych warunków wstępnych".

Kim Dzong Il, pomimo wcześniejszych spekulacji, nie spotkał się z reprezentantami Starszyzny, którzy dwa dni temu przybyli do Phenianu z nadzieją na przekonanie północnokoreańskiego reżimu do wznowienia dialogu pokojowego z Koreą Północną oraz rozmów sześciostronnych dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Przeczytaj także: Starszyzna z wizytą w Korei Północnej

Wraz z byłym prezydentem USA, do stolicy komunistycznej Korei polecieli także byli prezydenci Finlandii i Irlandii - Martti Ahtisaari i Mary Robinson oraz były premier Norwegii Gro Brundtland. Są oni członkami Starszyzny (ang. The Elders) - grupy byłych przywódców 12 państw, powołanej w 2007 roku z inicjatywy byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Jak powiedział wczoraj Jimmy Carter, cytowany m.in. przez stację CNN, Kim Dzong Il w skierowanym do Starszyzny liście "wyraźnie zakomunikował, że w każdej chwili jest też gotowy do spotkania na szczycie z prezydentem Korei Południowej Lee Myung-bakiem, by przedyskutować jakiekolwiek tematy bezpośrednio pomiędzy dwoma przywódcami".

Gdyby doszło do spotkania szefów zwaśnionych koreańskich państw, byłoby to pierwsze tego typu wydarzenie od blisko czterech lat i stanowiłoby zapewne pozytywny sygnał na drodze ku pojednaniu między obiema Koreami.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.