Facebook Google+ Twitter

Sukces polskich astronomów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-17 13:50

Astronomowie odkryli dwie supermasywne czarne dziury krążące wokół siebie. W pracach, opublikowanych w najnowszym numerze tygodnika Nature, uczestniczyli polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Układ dwóch czarnych dziur o nazwie OJ287 znajduje się ponad 3 miliardy lat świetlnych od Ziemi. Jedna z odkrytych dziur ma masę 18 miliardów razy większą od Słońca i jest najbardziej masywnym znanym ciałem niebieskim.

Druga jest znacznie mniejsza - ma masę sto milionów razy większą od Słońca. Samego układu nie widać, ale naukowcy zaobserwowali tzw. dżet, czyli wydobywający się z okolic czarnych dziur silny strumień materii i promieniowania. Takie promieniowanie w postaci rozbłysków czasem widać z Ziemi; i przy odpowiednich obliczeniach - uwzględniających teorię względności Einsteina - można przewidzieć kiedy taki rozbłysk nastąpi.
Do tego potrzebny był specjalny model. Profesor Stanisław Zoła oraz jego współpracownicy z krakowskich uczelni wzięli udział w jego tworzeniu. Sukces obliczeń - a także samą teorię względności - potwierdził rozbłysk zaobserwowany we wrześniu zeszłego roku. Kolejne takie zjawisko w systemie OJ287 ma pojawić się za osiem
lat.

R.Motriuk/magos

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.