Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces polskich wizażystów na Karnawale w Rio de Janeiro 2015

Andrzej Hajdasz
Andrzej Hajdasz
Jedna z tancerek w barwach szkoły.
Jedna z tancerek w barwach szkoły. Szkoła Samby PORTELA
Nie ma chyba bardziej spektakularnej zabawy karnawałowej niż ta w Rio de Janeiro. Któż z nas nie chciałby tam być i osobiście poczuć, czym jest szaleństwo rytmów samby. Któż nie chciałby zobaczyć na własne oczy, jak to naprawdę wygląda.

Może nie wszyscy wiedzą, że już od jakiegoś czasu Polacy mają swój „barwny” udział w tym widowisku. Jednak nie jest łatwo dostać się do grona współtwórców karnawałowego pokazu.

W tym roku w dniach od 6 do 20 lutego w największym na świecie Karnawale w Rio de Janeiro po raz drugi jako jedyna z Polski uczestniczyła grupa wizażystów ze Szkoły Wizażu & Stylizacji Anity Folaron.

Grupa pobierała nauki na intensywnym międzynarodowym szkoleniu, zorganizowanym przez szkołę Make-up Atelier Paris -International Make-up School Helene Quille, którego celem było nauczenie realizacji trwałych, wodoodpornych makijaży karnawałowych, dla tancerzy występujących w Rio de Janeiro nierzadko w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Tegoroczny pobyt trwał 2 tygodnie. Grupa wizażystów Anity Folaron, oraz uczestnicy szkolenia z innych krajów, realizowali makijaże dla słynnej Szkoły Tańca Samby PORTELA. Jest to najstarsza i najbardziej utytułowana szkoła samby w Rio. Ma na swym koncie 21 tytułów mistrzowskich, w tym siedem z nich zdobyła w kolejnych latach. PORTELA pierwsze kroki stawiała w roku 1920, kiedy szkoły samby, jakie dziś znamy, jeszcze nie istniały. Paulo Benjamin de Oliveira zaproponowała utworzenie nowego i odrębnego zespołu samby, który skupiałby całą dzielnicę Osvaldo. Oficjalnie Szkoła Samby PORTELA powstała 11 kwietnia 1923 r. Szkoła zmieniała swoją nazwę na przestrzeli kolejnych lat, by ostatecznie w roku 1935 przyjąć tę obowiązującą do dziś. Kolorami Szkoły Samby PORTELA są: niebieski i biały. Jej symbolem jest ogromny orzeł. To opiekuńcze godło nie zostało zmienione od samego początku istnienia szkoły.
W tym roku PORTELA zajęła III miejsce.

Oprócz pracy nad wizerunkiem tancerzy grupa Anity Folaron mogła zapoznać się z ogromem wysiłku wkładanego w przygotowanie gigantycznych wozów – platform, które później uczestniczyły w pokazie finałowym. Oczywiście każda ze szkół pracuje w największej tajemnicy przed swoimi konkurentami. Wszyscy prześcigają się każdego roku w pomysłach, które mają przyćmić oryginalnością pozostałych rywali.

Warto wspomnieć, że prezentacja jednej szkoły to minimum dwugodzinny spektakl, w którym bierze udział około tysiąca ludzi. Wszystko to odbywa się w tropikalnej temperaturze przy akompaniamencie muzyki, którą tworzy ogromna liczba instrumentów perkusyjnych. Pokazowi towarzyszy oczywiście także śpiew i taniec.

Można się więc zastanowić, jakie kosmetyki są w stanie wytrzymać zarówno tak wysokie temperatury, dynamikę pokazu, jak i podwyższoną wilgotność. Pani Anita Folaron zdradza, że używają kosmetyków Make-up Atelier Paris, które spełniają wymogi trwałości w warunkach panujących w Brazylii bardzo wysokich temperatur. „Szkolenie na miejscu przeprowadziła Helene Quille, a późniejsza praca z nią była niezwykłym doświadczeniem” – wyznaje pani Anita Folaron.

Jak wspomniała później w rozmowie „Wyjazd był również okazją do nawiązania kontaktów z wizażystami z Brazylii, Meksyku oraz Europy, tancerkami i nauczycielami Samby, artystami tworzącymi stroje i karnawałowe i dekoracje”.
„Kosmetyków wykorzystanych w Rio, używamy również podczas kursów i szkoleń organizowanych przez naszą szkolę, więc nie są czymś niezwykłym. Są po prostu bardzo dobrej jakości i dlatego mogliśmy ich używać na tak prestiżowej imprezie. Jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do sukcesu szkoły PORTELA. Napięcie towarzyszące przygotowaniom do występu udzieliło się również i nam. Nie było jednak między nami żadnych różnic. Tancerze, widząc nasze zaangażowanie, po prostu błyskawicznie zaakceptowali nas jako, bez mała, nowych członków swojej grupy. A po ogłoszeniu wyników cieszyliśmy się wszyscy z tego sukcesu” – wspomina pobyt w Rio pani Anita Folaron.

Warto wymienić wszystkie uczestniczki z Polski malujące tancerzy PORTELA. Są nimi: Maja Sobolewska, Małgorzata Czajkowska, Karolina Rodak, Dominika Kujawska, Karolina Szymaniewska, Sara Łukaszewska oraz Anita Folaron.
Osoby, które chciałyby zgłębić tajniki makijażu i być może zakosztować takiej niezwykłej przygody, zachęcamy do zapoznania się z programem kursów i szkoleń organizowanych przez Szkołę Wizażu & Stylizacji Anity Folaron, www.folaron.pl
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. [zdjęcia]

Jak widać wykonywana praca może być połączona z przyjemnością podróżowania i zdobywania doświadczenia na jednej z najbardziej rozpoznawalnych zabaw karnawałowych świata.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto