Facebook Google+ Twitter

Sukces Tarnowskiego Forum Inwestycyjnego

Na dwudniowe Forum Inwestycyjne przybyło do Tarnowa około trzystu gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy, a w śród nich ministrowie, parlamentarzyści, szefowie firm i instytucji oraz dziennikarze.

Konferencja prasowa / Fot. Joanna Jastrzębska– Tarnowskie Forum jest już praktycznie samodzielną imprezą biznesową. Wszystko wskazuje na to, że za rok odbędzie się już nie jako przedsionek Krynicy, ale integralne wydarzenie o charakterze gospodarczym. Chcemy, aby Tarnów był takim miejscem, które jest rozpoznawalne, gdyż tutaj rozmawia się o małych, średnich i dużych inwestycjach – mówi przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.
W tym roku organizacja Forum w Tarnowie zbiegła się z ważnymi wydarzeniami w Europie. – Wybór premiera Polski Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europy to niezwykle ważny moment i prestiż dla kraju. Stąd i nasze Forum zostało nieco przeprogramowane. Naturalnym jest, że większość paneli i rozmów zostaje nakierowanych właśnie na tę tematykę. Chcemy podsumować ostatnie 25 lat polskiej gospodarki i 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej oraz porozmawiać o gospodarczej przyszłości Małopolski – mówi przedstawiciel głównego partnera Forum Inwestycyjnego, wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela.
Podczas drugiego dnia forum do Tarnowa zawitała czterdziestoosobowa delegacja z Ukrainy oraz z Chin. – Obserwujemy duże zainteresowanie polskimi produktami spożywczymi ze strony Chin. Liczymy, że także na tym polu uda się wzmocnić polską gospodarkę – dodaje wicemarszałek Ciepiela, który będzie także gospodarzem polsko-ukraińsko-chińskiej części spotkania.
W trakcie indywidualnych wystąpień i dyskusji panelowych powracał temat wpływu sytuacji na Ukrainie i rosnących napięć w stosunkach polsko-rosyjskich. Wiceminister skarbu Rafał Baniak uspokajał inwestorów deklaracjami pracy resortu nad projektem ustawy umożliwiającej kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce. W ustawie mowa będzie o inwestorach spoza Unii Europejskiej. W obliczu kryzysu za naszą wschodnią granicą Forum stało się doskonałą okazją do omówienia perspektyw ochrony polskiej gospodarki przed negatywnymi skutkami napięć w stosunkach z Rosją. Deklarowane wsparcie dla przedsiębiorców ze strony rządu w sytuacji ograniczenia możliwości eksportu na wschód jest niezwykle ważnym punktem obrad Forum – komentuje dyrektor generalny ZETO S.A. Wiktor Pabian, partner wydarzenia.
Dwudniowy program wypełniony jest tematyką związaną z szeroko pojętą gospodarką zarówno na szczeblu krajowym, jak i globalnym. Ważny jest udział przedstawicieli gigantów chemicznych z udziałem Grupy Azoty S.A., Grupy LOTOS, CIECH’u i firmy Dow Chemicals oraz energetycznych – Tauron Polska Energia. Pierwszy dzień zakończono ceremonią wręczenia nagród w kategoriach: „Inwestor Roku 2014” dla firmy NEWAG oraz „Inwestycja Roku 2014”, która przyznana została Muzeum Śląskiemu w Katowicach.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.