Facebook Google+ Twitter

Sukces w wojnie z terroryzmem. Anwar al-Awlaki nie żyje

Przywódca al-Qaedy na Półwyspie Arabskim, muzułmański duchowny Anwar al-Awlaki, został w piątek zabity w Jemenie przez amerykańskie samoloty bezzałogowe.

Anwar al-Awlaki (2008 r.) [http://en.wikipedia.org/wiki/File:Anwar_al-Awlaki_sitting_on_couch,_lightened.jpg] / Fot. WikipediaInformację o śmierci al-Awlakiego podali najpierw przedstawiciele Departamentu Obrony, a następnie potwierdził ją sam prezydent Obama. Zabicie al-Awlakiego jest kolejnym ciosem zadanym al-Qaedzie w tym roku, po majowej śmierci przywódcy grupy Osamy bin Ladena (zabitego przez amerykańską jednostkę specjalną Navy SEALS) oraz likwidacji dwóch innych liderów organizacji, Ilyasa Kashmiriego i Atiyaha Abd al-Rahmana, w atakach samolotów bezzałogowych.

Urodzony w USA syn imigrantów z Jemenu, al-Awlaki był znany jako "bin-Laden Internetu," ze względu na działalność propagandową, przede wszystkim na internetowe wystąpienia, w których nawoływał swoich zwolenników do przeprowadzania zamachów na cele na Zachodzie. Zainspirował tym m.in. zamachowca z Fort Hood, Nidala Malika Hasana, który w listopadzie 2009 r. zabił 13 amerykańskich żołnierzy w strzelaninie w bazie wojskowej w Texasie.

Umar Abdul Mutallab, terrorysta z AQAP, który w Boże Narodzenie 2009 r. próbował dokonać zamachu bombowego w samolocie lecącym do Detroit / Fot. U.S. Marshals ServicePoza działalnością propagandową al-Awlaki odgrywał też jednak bardzo istotną rolę operacyjną, kierując strukturami al-Qaedy na Półwyspie Arabskim (AQAP), częściowo autonomiczną częścią organizacji terrorystycznej, którą wielu analityków uważa za główne zagrożenie dla USA wobec osłabienia afgańsko-pakistańskiego centrum al-Qaedy na skutek amerykańskich operacji antyterrorystycznych.

To właśnie AQAP zaplanowała (z osobistym udziałem al-Awlakiego) m.in. nieudany zamach bombowy na samolot Northwest Airlines 253 z Bożego Narodzenia 2009 r. Miarą znaczenia al-Awlakiego może być fakt, że po śmierci Osamy bin Ladena widziano w nim jednego z czołowych kandydatów do przywództwa w całej al-Qaedzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a kto powiedzial, ze bez jednej jaskolki wiosny nie bedzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
dd
  • dd
  • 03.10.2011 21:40

To był samosąd, czy CIA moze zabijac kogo chce?
http://www.bliskiwschod.pl/1317668847,0,al-kaida-oslabiona-likwidacja-jemenskiego-przywodcy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.