Facebook Google+ Twitter

Sukces wieku średniego - legendy polskiego rocka wydały płytę

O sobie samych mówią, że są grupą starszych panów, którzy chcieli jeszcze pograć dobrego rocka. Mimo, iż w sumie mają ponad 300 lat, to nazwać można ich debiutantami. Zespół WIEKO wydał swoją pierwszą płytę - dwupłytowy album "Błękitny Dym"

Zespół WIEKO podczas swojego pierwszego koncertu na festiwalu Szóstka mężczyzn z bogatą przeszłością

Zespół WIEKO to grupa muzyków, których sympatykom rockowego brzmienia przedstawiać nie trzeba. Wszak niemal każdy z nas słuchał kiedyś Budki Suflera, Perfectu czy De Mono. Skład grupy tworzą były wokalista zespołu Turbo - Grzegorz Kupczyk, legendarny perkusista Budki Suflera - Tomasz Zeliszewski, kompozytor i saksofonista w jednej osobie - Robert Chojnacki (ex- De Mono), na gitarach grają Ryszard Sygitowicz (ex-Perfect) oraz Jacek Królik (ex-Brathanki), Mieczysław Jurecki (ex-Budka Suflera, Perfect) dzierży gitarę basową.


Wspólny koncert i pomysł na coś nowego...

Trio Jurecki-Sygitowicz-Królik przez lata występowało razem jako Giganci Gitary. Pierwszy z nich kilkukrotnie bywał filarem Budki Suflera, będąc współtwórcą jej największych przebojów. To właśnie za jego sprawą wszystkie elementy tej układanki zazębiły się w całość. Mietek Jurecki co roku organizuje festiwal "Solo Życia", którego celem jest wspieranie uzdolnionej muzycznie młodzieży. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia są również koncerty uznanych muzyków. Zeszłoroczna edycja była także 40-leciem pracy artystycznej "Mechanika", który zagrał na scenie m.in. z również obchodzącą cztery dekady twórczości Budką. Wówczas "Suflerzy" zagrali w składzie: Cugowski, Lipko, Zeliszewski oraz trójka "Gigantów": Jurecki, Sygitowicz i Królik. Podczas "Snu o dolinie" saksofonem wspomagał ich Robert Chojnacki. Tym sposobem WIEKO praktycznie zagrało jako Budka Suflera z Cugowskim, a nie Kupczykiem za mikrofonem.

Efektem tego w głowie Roberta Chojnackiego ułożył się pomysł na pierwszą polską super-grupę rockową. Wciąż jednak brakowało wokalisty. Kandydatów, by stanąć za mikrofonem było kilku, lecz trudno było wybrać głos i postać, która idealnie wpasuje się w koncepcję zespołu. Ostatecznie głosem kapeli został Grzegorz Kupczyk, który od ćwierć wieku śpiewa w zespole CETI. Najbardziej jednak znany jest z występów w Turbo i największego przeboju zespołu - "Dorosłe Dzieci".

Pierwszy występ i oczekiwanie na płytę

Zespół zadebiutował na scenie dokładnie tam, gdzie rok wcześniej zrodziła się idea jego powstania. Szóstka weteranów zaprezentowała się lubelskiej publiczności podczas festiwalu "Solo Życia". Występ ten tylko rozbudził i tak nie małe nadzieje fanów, którzy niecierpliwie wyczekiwali aż usłyszą ten muzyczny dream-team. Potężna dawka rocka, a zwłaszcza ballad przypadła do gustu głównie fanom Budki Suflera, dla których WIEKO to naturalny środek na zapełnienie luki w sercu po nieistniejącej oficjalnie lubelskiej grupie.

WIEKO zagrało również dwa mniejsze koncerty. We wrześniu jako gwiazda wieczoru podczas amatorskiego "Sufler Rock Festival", na którym fani śpiewali przeboje Budki Suflera oraz na początku listopada przy okazji Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie.

"Lepiej sobą być w swojej muzyce"

20 listopada miała miejsce premiera dwupłytowego albumu "Błękitny Dym". Cały materiał stanowią kompozycje Roberta Chojnackiego, zaś teksty napisali: Bogdan Olewicz, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Książek, Stanisław Głowacz oraz perkusista zespołu - Tomasz Zeliszewski.

Na dwóch krążkach znajduje się 19 utworów. Wśród nich dominują głównie ballady rockowe. Materiał ten jest bardzo dobrze zaaranżowany, gdyż słucha się go bardzo przyjemnie i nie jest on chaotyczny. Poszczególne instrumenty doskonale ze sobą współgrają. Nastrojowy saksofon Chojnackiego w żaden sposób nie gryzie się z szybką gitarą Królika czy też energiczną perkusją Zeliszewskiego. Także Grzegorz Kupczyk doskonale wczuwa się w nastrój poszczególnych utworów, co szczególnie widać w kawałkach "Gnam za nocy kres", "Biały Blues" czy "Nadwiślański wiatr".

Patrząc na skład zespołu, można było spodziewać się przynajmniej dwóch czy trzech utworów hard rockowych. Wszak WIEKO w swych szeregach ma dwóch gitarzystów i niezwykle dynamicznego perkusistę, a sam Kupczyk to przecież wokalista heavy metalowy. Mimo wszystko nawet w tych spokojniejszych utworach nie brakuje tego, co koneserzy cięższego brzmienia uwielbiają. Najbardziej charakterystyczną cechą "Błękitnego dymu" wydaje się być wyrównany poziom całości. Słuchając tego albumu, odbiorca nie odczuwa konieczności zmiany utworu. Cały materiał jest spójny i wykonany w podobnej koncepcji.

Ten, kto był obecny na koncercie tego zespołu lub widział nagrania z tychże występów może odnieść wrażenie, że WIEKO to grupa typowo koncertowa. Na żywo grupa wydaje się bardziej rockowa i wyrazista. Zwłaszcza gitarowe brzmienie i głos Kupczyka mają w sobie więcej powera w wersji live. A płyta? Jest to idealny album, by po ciężkim dniu zasiąść w fotelu i oddać się muzycznej przyjemności.

Zawartość opakowania stanowią oczywiście dwie płyty CD oraz książeczka ze zdjęciami muzyków, okraszonymi cytatami z poszczególnych utworów, a także podziękowania od nich. Z całą pewnością jest to idealne miejsce na autografy, o które nie trudno, ponieważ panowie pokazali choćby przy okazji koncertu w Piekarach Śląskich, że kontakt z fanami to dla nich przyjemność. Jedynym minusem jest fakt, iż tło tych zdjęć jest nieco za ciemne dla czerni markera. Z całą pewnością ukłony należą się grafikowi, który zarówno okładkę, jak i środek albumu zaprojektował bardzo ciekawie. "Rysunkowy design" swą prostotą i przejrzystością daje bardzo pozytywny efekt. Z całą pewnością w głowie nie jednego fana pojawiła się myśl, iż fajnie byłoby mieć plakat z motywem z okładki.

Cena albumu to około 35 złotych w zależności od tego, gdzie dokonamy zakupu. Z całą pewnością jest to dobra cena, a nabywca nie będzie żałował wydanych pieniędzy. Promocyjny materiał w postaci kilku utworów znaleźć można na oficjalnym kanale zespołu w serwisie Youtube.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.