Facebook Google+ Twitter

Sukiennice w Niepołomicach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-02-20 13:22

463 obrazy i 48 rzeźb można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie w... Niepołomicach. Są wśród nich takie słynne obrazy jak „Wernyhora” Matejki, „Szał” Podkowińskiego czy „Śmierć Elenai” Malczewskiego.

W Zamku Królewskim w Niepołomicach można oglądać ponad 450 obrazów i 48 rzeźb. Fot. Przemysław Kocur

Od soboty 20 lutego, na ponad dwa lata dzieła, które dotychczas były prezentowane i przechowywane w Sukiennicach zagościły w Zamku Królewskim w Niepołomicach, oddalonych ledwie 20 km od Rynku Głównego w Krakowie. Obrazy i rzeźby, będące największymi dziełami twórców polskich XIX wieku przeniesione zostały na czas gruntownego remontu ich głównej siedziby.

Na piętrze zamku, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego jako letnia rezydencja, staraniem samorządu Niepołomic przygotowano 17 sal wystawowych. Można w nich oglądać 463 obrazy i 48 rzeźb. Dla porównania w Sukiennicach eksponowano 250 obrazów. Ponadto przygotowane trzy pomieszczenia magazynowe dla tysiąca dzieł.Na dzieła z Sukiennic przygotowano 17 komnat wystawowych i trzy magazyny. Fot. Szymon Urban

To bezprecedensowe wydarzenie w historii zarówno Muzeum Narodowego jak i Niepołomic. Dyrektor MNK Zofia Gołubiew podkreśla, że jeszcze nigdy z Sukiennic nie wyjechały wszystkie znajdujące się tam dzieła. Nawet podczas wojen światowych część prac pozostawała w swojej krakowskiej siedzibie. Było to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Niektóre dzieła trzeba było wnosić przez okna, przy użyciu wielkiego dźwigu. Niektóre przewożono zwinięte na wałkach, jak „Czwórkę” Chełmońskiego. 

- Za nic nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, żeby sztukę polską XIX wieku na czas remontu umieścić w magazynach, przez co byłaby niedostępna dla zwiedzających – powiedziała na konferencji prasowej dyr. Gołubiew. - Szukaliśmy miejsca dla nich w Krakowie, ale nie znaleźliśmy. Dzięki burmistrzowi Niepołomic Stanisławowi Kracikowi dzieła te będą dostępne dla publiczności.

Dzieła będą eksponowane w Niepołomicach ponad dwa lata. Fot. Szymon UrbanCzęść pieniędzy uzyskanych z biletów wstępu ma być przeznaczona na konserwację magazynowanych dzieł. Dyrektor Gołubiew nie wykluczyła, że niektóre z nich pozostaną jako stały depozyt w Niepołomicach.

- Mam nadzieję, że oglądając to, co sercem i wielkim talentem przekazali narodowi polskiemu wielcy artyści widać, że warto było podjąć wielki i wieloletni wysiłek odnowienia królewskiego zamku w Niepołomicach – podkreśla burmistrz Stanisław Kracik . – Może dopiero właśnie teraz widać, jak wspaniałym obiektem był niegdyś przed wiekami nasz zamek, gdy dzieła wielkich artystów dopełniają jego królewskości. Kiedy zwiedza się galerię sala po sali i chłonie się niepowtarzalną atmosferę tych osiemnastu pomieszczeń to da się zauważyć piękno samych dzieł sztuki, ale także niezwykłego wystroju tych wnętrz – dodaje.

Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Zamku Królewskim w Niepołomicach można zwiedzać 7 dni w tygodniu, w godzinach od 10 do 16. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 6 zł.

Informacja i rezerwacja: Muzeum Niepołomickie, tel. +4812 2813011, www.muzeum.niepolomice.pl.

Dojazd z Krakowa do Niepołomic:

·   busy z parkingu przy ul. Lubicz 23

·   busy z przystanku Poczta Główna

·   busy z Placu Centralnego (Nowa Huta)

·   autobusy CB z placu Centralnego (Nowa Huta)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fajne. Jak Wam zazdroszczę takich galerii. Tutaj same "-otsche", "-steiny", -"-auery" i piastowski Wrocław.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.