Facebook Google+ Twitter

Sulęcin. Policja apeluje o ostrożność na drodze

Jesień zagościła na naszych drogach, widoczność może być zła także w ciągu dnia. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby przestrzegali przepisy ruchu drogowego

 / Fot. policjasulęcinAlina Slonik rzeczniczka sulęcińskiej policji poinformowała media,że nieostrożność użytkowników dróg i łamanie podstawowych przepisów to główne przyczyny niebezpiecznych, a czasem nawet tragicznych zdarzeń drogowych.
Tutaj warto zaznaczyć, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dotyczy wszystkich użytkowników dróg: kierujących a także pieszych.
KIEROWCY powinni zmniejszyć prędkość i zwracać uwagę na zachowanie innych użytkowników jezdni, zwłaszcza na dzieci. Aby nie stać się uczestnikiem kolizji czy wypadku drogowego należy pamiętać , że droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. Aby uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy zachować większą odległość od samochodów przed nami, tak aby w sytuacji nagłego hamowania nie doszło do stłuczki czy wypadku. Należy pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez gwałtowne hamowanie lub gwałtowne przyśpieszenie możemy wpaść w poślizg.
Także piesi powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Należy pamiętać o obowiązku korzystania z chodnika, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
Pieszy obowiązany jest poruszać się lewą stroną drogi, zapewnia mu to lepszą widoczność i zwiększa jego bezpieczeństwo. Chodzenie prawdą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.
Idąc poboczem drogi w porze wieczorowej lub nocnej dla własnego bezpieczeństwa powinni posiadać jakikolwiek element odblaskowy umieszczony w takim miejscu, aby były zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szarych kolorach i nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Element odblaskowy taki jak: zawieszki, opaski czy kamizelki spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie. Niestety wielu niechronionych użytkowników dróg, lekceważy powyższy fakt i w dalszym ciągu porusza się po zmroku bez elementu odblaskowego lub na nieoświetlonym rowerze, sądząc, że w porę uda się uniknąć zagrożenia.
Pamiętajmy!
Kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.