Facebook Google+ Twitter

Sumatrzańska rafa koralowa obumiera

Północna część sumatrzańskiej prowincji Indonezji - Aceh - może pochwalić się jedną z ładniejszych raf koralowych archipelagu. Niestety "globalne ocieplenie" spowodowało duże zachwianie ekosystemu w morzu pomiędzy Sumatrą, Birmą i Tajlandią

Indonezyjskie koralowce z Morza Andamańskiego są, zdaniem naukowców badających te stworzenia, w dużym niebezpieczeństwie. Międzynarodowy zespół badaczy, pracujący w północnej części sumatrzańskiej prowincji Indonezji - Aceh, stwierdził masowe „wybielanie się” korali.

Przebadane tereny morza, pomiędzy indonezyjską Sumatrą, Tajlandią i Birmą, wykazały znaczny wzrost temperatury tutejszych wód, który z kolei pociągnął za sobą obumieranie alg żyjących wewnątrz koralowców, co w następstwie powoduje ich powolne obumieranie.

Proces wybielania zaobserwowano u 80 proc. andamańskich koralowców. Część rafy koralowej już obumarła, a część wciąż jeszcze jest zasiedlona przez życiodajne algi, które jednak są w zdecydowanym odwrocie.

Redukcja, bądź co gorsza obumarcie rafy koralowej w tym regionie, byłoby katastrofą dla lokalnych społeczności, dla których rafa jest żywicielem w dosłownym tego słowa znaczeniu oraz pośrednio również „pracodawcą”.

Większość pieniędzy płynących do budżetu północnych rubieży prowincji Aceh, pochodzi z turystyki, która z kolei opiera się, w znacznej mierze na podwodnych atrakcjach morskich. Podobnie jest w południowej Tajlandii i Birmie, w których według Andrew Baird’a z James Cook University w Townsville w Australii, proces redukcji, cofania się koralowców, jest mocno zaawansowany.

Według naukowców z Australii, amerykańskiego Wildlife Conservation Society (WCS – Stowarzyszenia Ochrony Dzikich Gatunków), oraz Uniwersytetu Saiah w Aceh, obserwowany proces, jest jednym z największych znanych i udokumentowanych, przypadków wymierania koralowców na świecie.

Jedną z hipotez dotyczących takiego stanu, jest wspomniany na wstępie wzrost temperatury wód Morza Andamańskiego, którego średnia temperatura podniosła się według ostatnich danych, nawet o cztery stopnie Celsiusa.

Warto w tym miejscu, dodatkowo przypomnieć, iż indonezyjska prowincja Aceh dotknięta została w 2004 roku tsunami, które również naruszyło miejscowe koralowce, a obecna sytuacja, jest drugą na przestrzeni kilku lat, tragedią dotykająca podwodne ogrody północnej Sumatry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cztery minuty na zaostrzenie apetytu...
http://www.youtube.com/watch?v=HWQ2C6uYku8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc Indonezja jest kopalnią, brawie że bez dna w dziedzinie "świata przyrody".Polecam Panu i każdemu film BBC - Wild Indonesia. Rewelacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś oglądałem na Animal Planet program o życiu zwierząt Indonezji . Było tam także o życiu ryb na rafie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.