Facebook Google+ Twitter

Sundance 2012. Główna nagroda dla "Beast of the Southern Wild"

Zakończył się największy festiwal kina niezależnego w USA. Główną nagrodę dostała apokaliptyczna wizja Benha Zeitlina: "Beasts of the Southern Wild".

 / Fot. PAP/EPA/GEORGE FREY"Beasts of the Southern Wild" to film jednocześnie ukazujący baśniowy świat i odwołujący się do realnych wydarzeń. Zdjęcia kręcone były w Luizjanie, zniszczonej niedawno przez huragan "Katrina". W filmie oglądamy Luizjanę znajdującą się pod wodą po niedawnej powodzi, bohaterowie mieszkają na pozostałych niewielkich skrawkach lądu. Mimo zaistniałej sytuacji i budzących się z tysiącletniego snu bestii, mała dziewczynka Hushpuppy stara się doceniać życie, jakie pozostało jej i reszcie rozbitków.

W relacjach z Sundance podkreśla się, że w produkcji wystąpili nieprofesjonalni aktorzy, a magiczny wymiar filmu udało się uzyskać właściwe nie używając wymyślnych efektów specjalnych czy technologii 3D. "Głębi nie wprowadzają tu sztuczki czy 3D, a po prostu wielowymiarowość historii" - pisze Karolina Pasternak w "Gazecie Wyborczej" (30.01.2012).

Po otrzymaniu nagrody reżyser mówił o realizacji filmu. "Podczas kręcenia "Beasts of the Southern Wild" mieliśmy więcej wolności niż jakikolwiek twórca kina niezależnego. Mam nadzieję, że nasz sukces przekona producentów, by pozwalali filmowcom realizować ich najdziksze marzenia" - przywołuje jego wypowiedź portalfilmowy.pl.

Najważniejszą nagrodę za film dokumentalny przyznano "The House I Live In" Eugene'a Jareckiego. Dokument prezentuje długoletnią "wojnę narkotykową" w Ameryce. Ukazuje, że walka z używkami uderza przede wszystkim w drobny handel i uzależnionych. Reżyser zestawia ze sobą ścisłe fakty i bardzo osobistą historię zmarłego syna znajomej.

Jarecki został już wcześniej nagrodzony na festiwalu Sundance. W 2005 roku doceniono go za inny film dokumentalny: "Dlaczego walczymy?".

Za reżyserię nagrodzeni zostali Ava DuVernay ("Middle of Nowhere") i Lauren Greenfield ("The Queen of Versailles"). Wśród faworytów publiczności znalazły się natomiast: "The Surrogate", "The Invisible War" i "Valley of Saints".


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.