Facebook Google+ Twitter

Super Księżyc - niezwykłe zjawisko w nocy z 5 na 6 maja

Kosmos ma swoje niezwykłe uroki, którymi od wieków zachwycali się ludzie. Roje gwiazd i gwiazdozbiorów, komety i meteoryty, roje akwarydów, zaćmienie Księżyca i Słońca, no i jeszcze Superksiężyc. To właśnie w dzisiejszą noc go zobaczymy.

Sonda

Będziesz oglądać Super Księżyc?

 / Fot. Krzysztof Gnat, W24Łowców sensacji kosmicznych czeka dziś nieprzespana noc. Warto nie spać, bo czeka nas niezwykła okazja. Trzeba tylko spoglądać w niebo, a dokładnie w tę jego część, w której wyłoni się Księżyc, a kamerą i aparatem fotograficznym - utrwalać cudowną niezwykłość naszego najbliższego satelity. Ta niezwykłość to zjawisko Super Księżyc. Taki numer pojawia się raz na blisko sto lat. Warto więc nie spać i oglądać to zjawisko, wszak następny raz Super Księżyc zdarzy się dopiero za 100 lat.

Tak więc nad ranem, 6 maja 2012 roku o godzinie 5:35, Księżyc zbliży się do Ziemi na minimalną odległość. Będzie to niesamowicie rzadka pełnia Księżyca. A co w tej pełni niezwykłego? Otóż pokryje się ona z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, i przez to będzie najbliższą Ziemi pełnią w 2012 roku.

Istotą tego fenomenu jest, że Księżyc kręcąc się po orbicie wokół Ziemi, nie robi tego w idealnym okręgu, a raczej w elipsie. Zjawisko elipsy w tym przypadku czyni – pisze newsfix.pl, że jego odległość od Ziemi zmienia się od 363104 km w perygeum (to najbliższy punkt orbity) - do 405696 kilometrów w apogeum (a to najdalszy punkt orbity).

W wyniku największego zbliżenia z Ziemią, czyli perygeum, Księżyc znajdzie się o około 42 tys. km bliżej Ziemi, niż wynosi jego średnia odległość od naszej Planety. Wizualnie będzie on o 14 proc. większy i o ponad 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

IM
  • IM
  • 07.05.2012 16:30

"W praktyce super pełnia pokryje się z rozmiarami maksimum tarczy Księżyca i będzie około 14 proc. większa od przeciętnej pełni"

Jedna pełnia Księżyca nie może być większa od drugiej. To tylko jeden z wieeelu błędów w tym tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna
  • Anna
  • 07.05.2012 14:25

Świetny tekst i zdjęcia, zapraszam także tu: https://mozgojazda.wordpress.com/2012/05/05/piekna-noc-dla-zakochanych-ksiezyc-najblizej-ziemi-5-maja-2012/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam. byłam na wysokości 1570 m npm. Z dala od poświaty miejskiego światła. Księżyć był chwilami w lisiej czapie... niestety niebo było zachmurzone i tylko chwile łowić można było. Widowisko niesamowite. Duży. ba! wielki. I jasno jak o zmierzchu, choć północ była.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet pogoda dopisała i było czyste niebo. Oglądałem z lornetką i bez. Na początku jakby jaśniej świecił i miał bardziej wyraziste plamy. Tuż nad ranem, był większy i tak jasno nie świecił. Widocznie niebo nie było już takie ciemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9618
  • 9618
  • 06.05.2012 03:04

Popatrzyłem i nic się nie zmieniło. Tylko lisia czapa chmur nad nim. A on jak był "łysy" tak jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

link
Zapraszam serdecznie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 05.05.2012 19:30

Dziękuję za tą informację. Idę oglądać,wszak jesteśmy cześcią Kosmosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Bednraek
  • Kamil Bednraek
  • 05.05.2012 19:14

Może po prostu zacząć od 5.00 zamiast wytrwać przez całą noc "? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w dzisiejszą noc muszę nie przegapić takiej okazji i zobaczyć ten "Super Księżyc". Oby tylko niebo było czyste. Teleskopu się nie dorobiłem, ale lornetkę mam dobrą. Ale czy wytrwam do rana ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.