Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15025 miejsce

Super Księżyc - niezwykłe zjawisko w nocy z 5 na 6 maja

Kosmos ma swoje niezwykłe uroki, którymi od wieków zachwycali się ludzie. Roje gwiazd i gwiazdozbiorów, komety i meteoryty, roje akwarydów, zaćmienie Księżyca i Słońca, no i jeszcze Superksiężyc. To właśnie w dzisiejszą noc go zobaczymy.

Sonda

Będziesz oglądać Super Księżyc?

 / Fot. Krzysztof Gnat, W24Łowców sensacji kosmicznych czeka dziś nieprzespana noc. Warto nie spać, bo czeka nas niezwykła okazja. Trzeba tylko spoglądać w niebo, a dokładnie w tę jego część, w której wyłoni się Księżyc, a kamerą i aparatem fotograficznym - utrwalać cudowną niezwykłość naszego najbliższego satelity. Ta niezwykłość to zjawisko Super Księżyc. Taki numer pojawia się raz na blisko sto lat. Warto więc nie spać i oglądać to zjawisko, wszak następny raz Super Księżyc zdarzy się dopiero za 100 lat.

Tak więc nad ranem, 6 maja 2012 roku o godzinie 5:35, Księżyc zbliży się do Ziemi na minimalną odległość. Będzie to niesamowicie rzadka pełnia Księżyca. A co w tej pełni niezwykłego? Otóż pokryje się ona z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, i przez to będzie najbliższą Ziemi pełnią w 2012 roku.

Istotą tego fenomenu jest, że Księżyc kręcąc się po orbicie wokół Ziemi, nie robi tego w idealnym okręgu, a raczej w elipsie. Zjawisko elipsy w tym przypadku czyni – pisze newsfix.pl, że jego odległość od Ziemi zmienia się od 363104 km w perygeum (to najbliższy punkt orbity) - do 405696 kilometrów w apogeum (a to najdalszy punkt orbity).

W wyniku największego zbliżenia z Ziemią, czyli perygeum, Księżyc znajdzie się o około 42 tys. km bliżej Ziemi, niż wynosi jego średnia odległość od naszej Planety. Wizualnie będzie on o 14 proc. większy i o ponad 30 proc. jaśniejszy niż zazwyczaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

IM
  • IM
  • 07.05.2012 16:30

"W praktyce super pełnia pokryje się z rozmiarami maksimum tarczy Księżyca i będzie około 14 proc. większa od przeciętnej pełni"

Jedna pełnia Księżyca nie może być większa od drugiej. To tylko jeden z wieeelu błędów w tym tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna
  • Anna
  • 07.05.2012 14:25

Świetny tekst i zdjęcia, zapraszam także tu: https://mozgojazda.wordpress.com/2012/05/05/piekna-noc-dla-zakochanych-ksiezyc-najblizej-ziemi-5-maja-2012/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam. byłam na wysokości 1570 m npm. Z dala od poświaty miejskiego światła. Księżyć był chwilami w lisiej czapie... niestety niebo było zachmurzone i tylko chwile łowić można było. Widowisko niesamowite. Duży. ba! wielki. I jasno jak o zmierzchu, choć północ była.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet pogoda dopisała i było czyste niebo. Oglądałem z lornetką i bez. Na początku jakby jaśniej świecił i miał bardziej wyraziste plamy. Tuż nad ranem, był większy i tak jasno nie świecił. Widocznie niebo nie było już takie ciemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9618
  • 9618
  • 06.05.2012 03:04

Popatrzyłem i nic się nie zmieniło. Tylko lisia czapa chmur nad nim. A on jak był "łysy" tak jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

link
Zapraszam serdecznie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 05.05.2012 19:30

Dziękuję za tą informację. Idę oglądać,wszak jesteśmy cześcią Kosmosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Bednraek
  • Kamil Bednraek
  • 05.05.2012 19:14

Może po prostu zacząć od 5.00 zamiast wytrwać przez całą noc "? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w dzisiejszą noc muszę nie przegapić takiej okazji i zobaczyć ten "Super Księżyc". Oby tylko niebo było czyste. Teleskopu się nie dorobiłem, ale lornetkę mam dobrą. Ale czy wytrwam do rana ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.