Facebook Google+ Twitter

Superkomputer trafił do Krakowa. Prometheus wart jest 41 mln złotych

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus. Proces zakończy się pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku. Oznacza to, że na początku kwietnia AGH dysponować będzie najpotężniejszym superkomputerem, jaki kiedykolwiek działał w naszym kraju.

 / Fot. AIPNowy superkomputer, wart 41 mln zł, jest budowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband.

Będzie wyposażony w ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej. Do Prometheusa zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s.

Zobacz także: Cyberprzestępcy ukradli blisko miliard dolarów. Wirus infekował komputery bankowców

 / Fot. AIPBędzie to jeden z 30. najszybszych komputerów na świecie i 12. w Europie. Będzie to także pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000. Prometheus, poza aspektami technicznymi, będzie się również wyróżniał nietypowym wyglądem.

Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały jego front ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie.

 / Fot. AIPNadsyłanie prac zakończy się już jutro, zaś pierwszy etap obrad jury odbędzie się 23 lutego.

W dniach 24 lutego – 1 marca internauci będą mogli na oficjalnym profilu AGH na Facebooku (www.facebook.com/AGH.Krakow) zagłosować i zdecydować, który z projektów będzie "twarzą" Prometheusa.

źródło:AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.