Facebook Google+ Twitter

Superksiężyc widoczny na niebie już w niedzielę wieczorem. Zjawisko potrwa do środy

W nocy z z 10 na 11 sierpnia rozpocznie się zjawisko nazywane popularnie superksiężycem. Satelita naszej planety znajdzie się blisko 30 tys. kilometrów bliżej niż zazwyczaj. Taki stan potrwa 13 sierpnia.

 / Fot. By Arches National Park [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsKsiężyc wejdzie w perygeum o godzinie 20 naszego czasu. Oznacza to, że znajdzie się najbliżej Ziemi. Będzie to odległość 356 992 kilometrów. Około 30 tys. kilometrów bliżej niż zazwyczaj i 50 tys. kilometrów wobec apogeum, czyli najdalszej odległości od Ziemi. Skąd ta zmienność orbity? Wynika z faktu, że jest ona eliptyczna.

O 20.10 księżyc wejdzie w pełnię. Księżyc w pełni i podczas perygeum będzie około 14 proc. większy niż zwykle i 30 proc. jaśniejszy - podaje TVN Meteo. Ostatnie perygeum miało miejsce niedawno, bo w lipcu. Po raz ostatni zjawisko będzie widoczne 9 września.

To nie koniec atrakcji. Równocześnie możemy obserwować rój Perseidów. Co prawda największa aktywność wystąpi tym roku między 12 a 13 sierpnia, ale Perseidy są widoczne z Ziemi między 17 lipca a 24 sierpnia. Obserwacja roju perseidów nie wymaga specjalnych narzędzi. Dostrzeżemy je gołym okiem.

Wzmianki o obserwacji roju Perseidów pochodzą sprzed 2 tys. lat. Każdego roku w miesiącach letnich orbita meteorów przecina się z ziemską. Ze "spadającymi gwiazdami" związane są różne legendy. Nazywano je np. "łzami świętego Wawrzyńca", bo w okresie ich aktywności przypada wspomnienie tego męczennika

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dodam tylko że w noc spadających perseidów, 14 sierpnia, na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza w Szczecinie Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii organizuje obserwację meteorytów. Początek o 21:30.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie też chyba nic z tego nie będzie, zachmurzone i deszcz pada. Szkoda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

już zaczynam rozpędzać chmury. Biegają jak na razie nieco chaotycznie raz czarne a raz szare teraz znowu białe się wyłoniły. Do wieczora musi być niebo bez chmurne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.