Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3996 miejsce

Superman wraca! Czy świat potrzebuje zbawcy?

Już 28 czerwca w Stanach Zjednoczonych, a 4 sierpnia w Polsce odbędzie się premiera najnowszego filmu o przygodach Człowieka Ze Stali – „Superman: Powrót”.

Czy nowe przygody tego giganta przemysłu komiksowego przyciągną widzów do kin? Czy może jednak my, podobnie jak mieszkańcy Metropolis, przyzwyczailiśmy się do życia bez niego?

Superman (Brandon Routh)

Trudny powrót...

Po dziewiętnastu latach, wielu nieudanych próbach, częstych zmianach scenariusza i reżysera, wreszcie jest! To nie ptak, nie samolot, to SUPERMAN! Od czasu pojawienia się tej komiksowej postaci powstało o niej wiele seriali, filmów animowanych i książek. Stworzono także cztery filmy kinowe (w 1978, 1981, 1983 i 1987 roku). "Superman: Powrót" (2006) jest kontynuacją kultowych dwóch pierwszych filmów z Christopherem Reeve. Reżyser nowego filmu - Bryan Singer - postanowił wykluczyć wydarzenia, które miały miejsce w bardzo słabych częściach III i IV. W nowej historii Człowiek ze Stali powraca na Ziemię po sześciu latach tajemniczej nieobecności. Gdy go nie było, zło rozprzestrzeniło się tutaj z wielką mocą. W tym czasie ludzie nauczyli się żyć bez jego pomocy, a ukochana kobieta Lois Lane spotyka się z innym. Natomiast największy wróg Supermana, Lex Luthor, powrócił i jest jeszcze potężniejszy niż wcześniej. Udało mu się opanować kryptońską technologię i za jej pomocą planuje... Ale tego dowiecie się w kinie. Powiem wam tylko jedno - Superman na nowo musi rozpocząć swoją niekończącą się walkę ze złem...

Superman w każdym z nas

Żeby nie zdradzać za dużo z treści filmu podałem tylko najważniejsze informacje, które można wywnioskować z licznych zwiastunów pojawiających się w sieci. Właśnie w jednym z nich w rozmowie między Lois a Supermanem pojawia się ważne zdanie "Napisałaś, że świat nie potrzebuje zbawcy, ale ja codziennie słyszę jak ludzie go wzywają". To zdanie pokazuje, że film Singera nie będzie wyłącznie wielkim widowiskiem z wykorzystaniem efektów specjalnych, ale także będzie starał się poruszyć ważne kwestie dotyczące świata XXI wieku. Człowiek jest w tym świecie zagubiony, samotny, nękany katastrofami naturalnymi, chorobami i rozprzestrzeniającą się biedą, ale także boryka się z problemami nowoczesnej cywilizacji. Wtedy zwraca oczy w niebo i szuka wybawiciela.
Właśnie Superman jest realizacją pragnień i marzeń ludzi. Jest realizacją nas samych. Kto nie chciałby przeistoczyć się ze zwykłego człowieka w superbohatera, który posiada nadludzką siłę i potrafi latać. Podświadomie każdy z nas ma w sobie fajtłapowatego Clarka Kenta i niezwyciężonego Supermana. Postać ta nie jest jednak idealna, ma swoje wady, podobnie jak my gubi się w relacjach międzyludzkich - to także zbliża ją do nas. Dlatego nigdy nie przestanie być zapotrzebowania na bohaterów takich jak Superman.

Recepcja

Pierwsze recenzje filmu wskazują ma to, że fani Supermana się nie zawiodą, ale i osoby, które wcześniej o nim nie słyszały również będą się świetnie na nim bawić. Jeden z recenzentów filmu uznał, że warto było czekać na jego powrót. - To klasyka gatunku. Prawdziwy następca klasycznego oryginału Richarda Donnera. I tym razem publiczność uwierzy, że człowiek może latać. W główne postacie wcielili się Brandon Routh , który został oceniony jako godny następca Christophera Reeve. Kate Bosworth z wdziękiem zagrała Lois Lane, Kevin Spacey genialnie odegrał rolę Lexa Luthora, a Frank Langella świetnie wypadł jako Perry White. Natomiast w rolę Richarda White'a wcielił się James Marsden znany z roli Cyclopa w serii X-men. Ciekawostką jest też to, że w epizodzie pojawiła się Peta Wilson czyli serialowa Nikita.

Już za kilka dni mieszkańcy USA przekonają się, czy nowy film o Człowieku ze Stali naprawdę dorówna poprzednim, a Polacy będą mogli to zrobić dopiero za ponad miesiąc. Sądzę jednak, że warto było czekać, aby znów przed wielkim ekranem odkryć w sobie dziecko.

A jak to się zaczęło ?

Superman pojawił się po raz pierwszy na kartach komiksu w numerze pierwszym Action Comics w 1938 r. wydawnictwa DC (Detective Comics). Bohater zrodził się w umysłach dwóch młodzieńców z Cleveland, rysownika Joe Shustera i pisarza Joela Sigela. Prawdziwe imię Supermana brzmi Kal-El. Pochodzi on z planety Krypton, z której został wysłany przez ojca (Jor-El'a) tuż przed jej katastrofą. Jedyny syn Kryptona dociera do Ziemi, gdzie jego kapsuła rozbija się. Małego rozbitka odnajdują Martha i Jonathan Kent. Już jako dorosły człowiek, Clark Kent, pracuje w redakcji gazety "Daily Planet", a kiedy świat go potrzebuje przemiania się w walecznego herosa - Supermana.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Komentarz tp niezwiązany z treścią, (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie zgadzam się z poprzednikiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2006 21:38

W tekscie nie ma, ale słyszalem, że są takie plany :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie tutaj jest jakiekolwiek porównywanie do Jezusa ? Słowo "zbawca" (ten kto uratował od czegoś; wybawca) ma szersze znaczenie niż słowo zbawiciel (w religii chrześcijańskiej: tytuł Chrystusa), które nie zostało tutaj użyte. Artykuł nie propaguje i nie neguje żadnych treści religijnych i nie powinien być tak odczytywany, a jeśli jest to tylko dlatego, że niektórzy chcą tak go czytać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2006 19:40

Wedlug mnie porownywanie supermena do Jezusa to to świętokractwo i profanacja :/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2006 19:39

Wedlug mnie to świętokractwo i profanacja :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.