Facebook Google+ Twitter

Supermarkety pobierają nielegalne opłaty

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-28 10:12

Reprezentuję jedną z większych firm windykacyjnych, która zajmuje się m.in. pomocą w odzyskiwaniu nielegalnie pobranych przez sieci handlowe opłat. Podczas czynności prawnych podejmowanych w imieniu naszych klientów jakimi są polscy dostawcy sieci handlowych, wyszły na jaw problemy związane z ich odzyskaniem, które powinny naszym zdaniem ujrzeć światło dzienne.

Zacznę od samych opłat półkowych. Mianowicie podstawą prawną ich odzyskania jest: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2006 r., sygn. akt I CK 378/05 Zastrzeganie dodatkowych opłat przez przedsiębiorcę handlowego za samo to, że kupowane od dostawcy towary znajdą się w sprzedaży w sklepach należących do tego przedsiębiorcy, utrudnia w sposób oczywisty dostęp do rynku i w ten sposób narusza dobre obyczaje handlowe. Taka umowa (…) jest nieważna.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Sprawy prowadzone przed sądami są dość jasne z punktu widzenia materiału dowodowego. Każdy z naszych klientów posiada wystarczająco silny materiał dowodowy, który teoretycznie pozwala na szybkie przeprowadzenie postępowania i zakończenie go uzyskaniem nakazu zwrotu wymuszonych kosztów. Niestety, sprawa w praktyce prezentuje się inaczej. Występuje wiele
zbiegów okoliczności, w których sądy tej samej instancji, ale w różnych miejscowościach, w identycznej sprawie i przy niemal jednakowym materiale dowodowym zasądzają kompletnie różne wyroki.

Co więcej, o ile jeszcze w 2008 roku wyroki zapadały z reguły na naszą korzyść, to od początku 2009 roku charakter wyroków zaczął być w sprawach o półkowe wyjątkowo negatywny. Nie wiemy co spowodowało taką zmianę w podejściu do wspomnianych przepisów, ale na pewno nie one same ponieważ pozostały bez zmian.

Naszym zdaniem (a mamy ponad dekadę działalności za sobą w Polsce) sądy orzekają wbrew przepisom. Często uzasadnienia wyroków są niejasne i sprzeczne. Jednocześnie podkreślam, że sprawy te to sprawy o wysokie kwoty. W tym momencie reprezentujemy sprawy o zwrot ponad 15 000 000 zł! Warto również wspomnieć, że opłaty półkowe w Polsce to średnio 30 proc. obrotu z siecią handlową podczas gdy w UE wskaźnik ten oscyluje w granicach 15-17 proc. zależnie od kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.