Facebook Google+ Twitter

Supermiasto Śląsk: Zagłębie podzielone

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-14 09:39

Na temat utworzenia wspólnej śląskiej aglomeracji pod nazwą Silesia od kilku dni toczą się burzliwe dyskusje na zagłębiowskich forach internetowych. Większość internautów nie jest zachwycona pomysłem. W wyrażanych opiniach nie brakuje zarówno emocji, jak i chłodnych kalkulacji.

Sosnowiczanie obawiają się, że w megamieście Silesia stracą wpływy. fot. Olgierd GórnyZ wypowiedzi ludzi wynika, że przede wszystkim nie podoba im się nazwa tego megamiasta, jednoznacznie kojarząca się jedynie ze Śląskiem i wykluczająca Zagłębie. Ponadto wśród argumentów nie brakuje obaw robienia z nas na siłę Ślązaków - mówi Piotr Krawczyk z portalu www.zaglebie.info .

On sam umieścił tu artykuł na temat ewentualnych konsekwencji powstania Silesii. Zwraca uwagę m.in. na kwestię zarządzania takim związkiem.

Skoro miasta mają zachować autonomię, to jak będzie wyglądała władza? Jeśli miałaby być przechodnia, to przez fotel prezydenta megamiasta musiałoby się przewinąć 17 osób w ciągu 4 lat. To absurd - twierdzi Piotr Krawczyk.

Jego zdaniem, nie bez znaczenia jest także to, że w radzie prezydentów miasta śląskie miałyby przewagę. A to z pewnością miałoby wpływ na rozwój inwestycji.

- Moim zdaniem, jak również osób wypowiadających się na forum, wszystko co leży na wschód od Katowic miałoby mniejszą siłę przebicia. Jeśli mamy uzyskać jakieś dodatkowe korzyści z faktu bycia metropolią, to o wiele lepszym pomysłem byłoby utworzenie Zagłębiowskiego Związku Metropolitalnego, gdzie mielibyśmy gwarancję, że środki byłyby wykorzystane na naszym terenie - mówi Piotr Krawczyk.

Dodaje także, że samorządowcy wypowiadają się z takim optymizmem, bo... - Samorządowcy, którzy są za połączeniem Zagłębia z miastami śląskimi, odnoszą się do pierwotnej wersji tego projektu, czyli Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. A tak naprawdę mamy do czynienia z koncepcjami i propozycjami o wiele dalej posuniętymi, czyli miastem w którym Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza będą tylko dzielnicami. Z ograniczonymi możliwościami i ograniczonym budżetem - dodaje Krawczyk.

OPINIE

Radosław Baran - prezydent Będzina

Władze samorządowe Będzina od początku były w grupie inicjatywnej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jesteśmy zainteresowani pracą podobnych związków. Silna konsolidacja może wspomóc nasz region, tym bardziej, że mamy sporo atutów zarówno w postaci terenów, olbrzymiego potencjału mieszkańców i zaplecza w postaci pobliskiego lotniska.

Adam Lazar starosta będziński

Takie wspólne zjednoczenie to piękna idea, ale trzeba być tu bardzo ostrożnym. Ryzyka nie brakuje. Choćby jeśli chodzi o podział funduszy. A co z gminami, które wchodzą w skład powiatu będzińskiego? Pozostałyby na obrzeżach? Myślę, że takie całkowite przyłączenie i zjednoczenie się pod wspólną nazwą jest jednak mało realne.


Zbigniew Podraza prezydent Dąbrowy Górniczej

Pomysł połączenia kilkunastu miejscowości województwa i utworzenia wielkiego miasta Silesia jest z pewnością wart dyskusji. Żeby oceniać korzyści z tzw. aglomeracji śląskiej, trzeba bliżej zapoznać się z możliwościami i warunkami, na jakich ma ona zostać utworzona. Nie znamy jeszcze szczegółów. Jeżeli udałoby się pomysł zrealizować, region nasz zyskałby bardzo silną pozycję w kraju i poza jego granicami.


Marek Mrozowski burmistrz Czeladzi

Wspólne zjednoczenie na zasadzie zarządu związku miast to dobry pomysł. Na pewno nie utracimy naszych lokalnych tradycji i tożsamości. Tak naprawdę od dawna żyjemy we wspólnej aglomeracji i współpracujemy ze sobą, jako przykład mogę tu podać KZK GOP. Natomiast to, żeby Zagłębie stało się dzielnicą Katowic, jest mało prawdopodobne.
SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.