Facebook Google+ Twitter

Superpociąg będzie woził pasażerów z Łodzi do Warszawy

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-06-14 09:16

Pierwszy z jedenastu nowych pociągów, które zostaną skierowane na szlak kolejowy Łódź - Warszawa, przyjedzie do Łodzi na przełomie czerwca i lipca. Teraz bordowo-srebrny wagon krąży po Polsce i przechodzi testy.

Takim pociągiem będą już niedługo podróżować do stolicy mieszkańcy Łodzi / Fot. Express IlustrowanyJest to najnowocześniejszy wagon w kraju, wyprodukowany w bydgoskiej firmie Pojazdy Szynowe PESA na zamówienie PKP. Rozwija prędkość do 160 km/h. Ok. 300 pasażerów (tylu mieści się w wagonie) będzie podróżować w klimatyzowanym wnętrzu. Do środka może wjechać wózek inwalidzki. Elektroniczne tablice podają kierunek jazdy, godzinę, stację, na której pociąg się zatrzymał oraz następną.

- Podróż będzie komfortowa nie tylko ze względu na przyjemne wnętrze. Dzięki elementom wygłuszającym hałas i drgania, pociąg będzie jechał cicho - mówi Łukasz Kurpiewski ze spółki PKP Przewozy Regionalne w Warszawie. Wagony będzie można łączyć i wysyłać w trasę w godzinach, w których najwięcej osób dojeżdża do pracy w Warszawie i wraca ze stolicy.

To kolejowe cudo kosztuje 15,5 mln zł. Wszystkie składy - 171 mln zł. W połowie sfinansowała je Unia Europejska. Pozostałych dziesięć składów dotrze do Łodzi do lutego przyszłego roku. Pełnię swoich możliwości będą mogły pokazać prawdopodobnie dopiero w 2012 r., kiedy to podróż z Łodzi do Warszawy ma trwać godzinę. Na razie, ze względu na remont torowiska, trwa trzy razy dłużej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Skoro wszyscy mieli miejsca siedzące, to o co Ci chodzi? ZLe CI jeszcze? Wolisz stac podczas jazdy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojemność tego pociągu troszkę nie przekłada się na zapotrzebowanie podróżnych.
Ok. 300 pasażerów to ok. cztery wagony, które aktualnie kursują na tej trasie.
Dziś rano pociąg pośpieszny Łódź - Warszawa miał 11 wagonów, czyli 880 miejsc siedzących (doświadczenie uczy, że drugie tyle zmieści się na stojąco :). Do Skierniewice pociąg przyjeżdża prawie pusty, od Skierniewic w całym pociągu znajdzie się może kilkanaście wolnych miejsc, od Żyrardowa tylko miejsca stojące.
Pytam dla kogo jest ten nowy pociąg? Może będzie kursował w nocy, albo tylko poza godzinami szczytu? Szkoda by było, bo PKP narobiła wszystkim smaku na normalne europejskie warunki podróżowania...
Oby tylko ceny biletów nie podskoczyły do standardów zachodnich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.