Facebook Google+ Twitter

Superpociąg już w Łodzi!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-07-26 07:38

Najnowocześniejszy w Polsce pociąg jest klimatyzowany i przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Będzie kursował z Łodzi do stolicy.

Najnowocześniejszy w Polsce pociąg jest klimatyzowany i przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Będzie kursował z Łodzi do stolicy. / Fot. Ekspres IlustrowanyOczom nie mogli uwierzyć podróżni czekający wczoraj po południu na dworcu Łódź Kaliska na pociągi do Sieradza i Poznania. O godz. 14.40 bez zapowiedzi z megafonów wjechał na stację lśniący, nowiutki i nowoczesny bordowo-srebrny wagon długości 80 metrów!
Wewnątrz jednego, bardzo długiego wagonu zmieści się ok. 300 osób.

- Mamo, może to nasz? Może to nasz? - pytała z nadzieją podekscytowana dziesięciolatka.

Pociąg jednak nie zabrał żadnego z pasażerów i po 12 minutach odjechał. To pierwszy z jedenastu superpociągów, którymi podróżować będą łodzianie z dworca Łódź Fabryczna do stolicy. Od wczoraj przechodzi testy na trasie Łódź Kaliska - Idzikowice.

- Rewelacyjnie się nim jeździ - zachwyca się jeden z pracowników obsługujących pociąg. - Może pędzić nawet z prędkością 160 km/h, a dzięki elementom wygłuszającym hałas i drgania, podróż przebiega w ciszy.

Tak wygląda wnętrze pociągu / Fot. Ekspres IlustrowanyTo najnowocześniejszy pociąg w Polsce. Wyprodukowano go w bydgoskiej firmie Pojazdy Szynowe PESA na zamówienie PKP. Wyposażony jest w elektroniczne tablice podające kierunek jazdy, godzinę, stację, na której pociąg się zatrzymuje oraz następną. Jest klimatyzowany, do środka mogą wjeżdżać wózki inwalidzkie. Zabiera ok. 300 pasażerów. Nie ma w nim przedziałów. Z jednej strony jest długi rząd siedzeń przy oknie, a po przeciwnej stronie dwa rzędy. Pociąg kosztował 15,5 mln złotych.

Prawdopodobnie już 22 sierpnia pierwsi pasażerowie odbędą nim podróż do Warszawy. Pozostałych 10 składów dotrze do Łodzi do lutego przyszłego roku. W 2012 roku podróż nimi do stolicy będzie trwać godzinę. Teraz ze względu na remont torowiska, trwa trzy razy dłużej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

super, super, ale...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.