175558 miejsce

Superpuchar Włoch dla Romy!

Po zaciętym spotkaniu otwierającym nowy piłkarski sezon we Włoszech zdobywca Coppa Italia - AS Roma, pokonał Mistrza Italii Anno Domini 2007 - Inter Mediolan - 1:0. Jedyna bramka padła po rzucie karnym w 78. minucie spotkania.

Zwycięstwo Romy jest niespodzianką albowiem przed pierwszym gwizdkiem to zespół Roberto Manciniego był faworytem. W zgodnej opinii fachowców Nerazzurri dysponują personalnie najsilniejszy składem na Półwyspie Apenińskim. Dodatkowym atutem drużyny z Mediolanu był fakt, że mecz odbywał się na San Siro, gdzie Inter na co dzień walczy o ligowe punkty. Nic to jednak nie pomogło i kibice zgromadzeni na stadionie imienia G. Meazzy musieli uznać wyższość rywala ze stolicy.

Od pierwszych minut spotkania lepsze wrażenie sprawiała drużyna gości, która odważnie ruszyła do ataku. Obronie Interu szczególnie we znaki dawał się nowy nabytek stołecznego zespołu - Ludovic Giuly, który podpisał z Romą 3-letni kontrakt. Jednak również zawodnicy Interu stworzyli kilka ciekawych akcji. Szczególnie gorąco pod bramką Doniego było w 37. minucie, kiedy to po dwójkowej akcji Suazo-Ibrahimovic ten drugi oddał strzał, po którym piłka minimalnie przeleciała obok słupka. Mimo że w pierwszej połowie kibice nie zobaczyli bramek to mogli czuć się usatysfakcjonowani. Szybkie tempo, kilka ciekawych akcji i, co najważniejsze, twarda, zacięta walka - czego efektem było pięć żółtych kartek - to wszystko oglądaliśmy wczorajszego wieczora w pierwszej części spotkania na San Siro. Tabelka meczowa / Fot. Opracował: Marek Iwaniszyn

Po zmianie stron pierwsi dogodną okazję do zdobycia bramki wypracowali sobie piłkarze Manciniego, jednak strzał Suazo okazał się za słaby. W odpowiedzi znakomitą szansę zmarnował aktywny tego dnia Giuly, którego dokładnym podaniem obsłużył Francesco Totti. Na 20 minut przed końcem znakomitą okazję do wyprowadzenia Nerazzurrich na prowadzenie miał Luis Figo. Po dobrym podaniu Ibrahimovica znalazł się w sytuacji sam na sam z Donim. Portugalczyk jednak się pogubił i stracił piłkę.

Chwilę potem doszło do zadziwiającej sytuacji. Prowadzący zawody turyńczyk Roberto Rosetti podbiegł do rozgrzewającego się poza boiskiem rezerwowego Simone Perotty i ... pokazał mu czerwoną kartkę! Prawdopodobnie otrzymał ją za niewybredne komentarze pod adresem arbitra.
O dziwo osłabiona Roma nie zamierzała sie poddawać. Kilka minut po tym zajściu w pole karne wbiegł Totti, który został sfaulowany przez Burdisso. Sędzia nie miał żadnych wątpliwości i wskazał na jedenasty metr boiska. Skutecznym wykonawcą rzutu karnego okazał się De Rossi. Więcej bramek w tym spotkaniu już nie padło. Tym samym Roma po raz drugi w swojej historii sięgnęła po to trofeum.
Po spotkaniu Roberto Mancini przyznał, że jego drużyna popełniła zdecydowanie za dużo błędów technicznych i nie jest jeszcze w optymalnej dyspozycji. Radości po meczu nie krył natomiast Totti, który przyznał, że świętowanie w Mediolanie dwóch pucharów (Superpuchar, a wcześniej Coppa Italia) daje olbrzymią satysfakcję.

Tymczasem już w najbliższy weekend ruszy kolejny sezon rozgrywek Serie A. W pierwszej kolejce Inter na własnym stadionie zmierzy się z Udinese (niedziela, godz. 15.00), a Roma uda się na Sycylię, gdzie walczyć będzie z Palermo (niedziela, godz. 20.30).