Facebook Google+ Twitter

Surowce energetyczne w XXIw

Ropa naftowa i gaz ziemny z całą pewnością przez najbliższą dekadę będą najważniejszymi surowcami energetycznymi wszystkich gospodarek na całym świecie.

Ceny tych surowców w perspektywie długoterminowej powinny więc mieć tendencję rosnącą, gdyż najbliższe lata na pewno nie przyniosą rozkwitu w dziedzinie „energii alternatywnej”. Budowa rurociągu „Nordstream” i poszukiwania gazu łupkowego m.in. w Polsce, potwierdzają że inwestorzy strategiczni są żywo zainteresowani lokowaniem kapitału w tego typu inwestycje. W dalszym ciągu również poszukuje się nowych złóż ropy naftowej na całym świecie. PAP na początku roku w swojej depeszy informowało, że portugalsko-brazylijskie konsorcjum (spółki Galp Energia, Petrobras, QGEP i BEBPG) odkryło nowe złoża tego surowca 6 tys. metrów pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego. Platforma wydobywcza, która w najbliższych latach ma tam powstać, potwierdza, że ropa naftowa w dalszym ciągu będzie kluczowym surowcem energetycznym w najbliższych latach.

Firmy, które będą obsługiwały platformę, muszą osiągnąć zwrot kosztów inwestycji, potencjalny zysk oraz liczyć się z innymi konsekwencjami finansowymi, które mogą się pojawić się podczas wydobywania i transportu ropy naftowej. Eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon która to nastąpiła 20 kwietnia 2010r. w Zatoce Meksykańskiej, kosztowała koncern BP 20 mld $ które to zostały przeznaczone na fundusz rekompensacyjny, którego celem było pokrycie strat wywołanych katastrofą.

Kolejnym czynnikiem, który wzmocnił pozycję ropy naftowej i gazu ziemnego, jako podstawowych surowców energetycznych, była katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima w 2011r. Jej skutkiem było sceptyczne nastawienie wielu państw na całym świecie do energii jądrowej, a niektóre kraje wśród których były m.in. Niemcy, zamknęły dostawy energii z elektrowni jądrowych starszego typu. „Energia alternatywna”, która mogłaby pochodzić z elektrowni jądrowych z całą pewnością wpłynęła by na bardziej dynamiczny rozwój segmentu motoryzacyjnego, a w rezultacie na zastąpienie silników ropopochodnych i gazowych na elektryczne.

Duży wpływ na stabilną i mocną pozycję ropy naftowej oraz gazu mają koncerny samochodowe, które w dalszym ciągu produkują pojazdy o silnikach zasilanych tradycyjnymi surowcami energetycznymi. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne użytkowanie samochodu wynosi kilkanaście lat, można mieć pewność, że rola ropy naftowej i gazu w dalszym ciągu pozostanie niezagrożona a poszukiwanie nowych złóż i ich eksploatacja będzie niosła za sobą olbrzymie koszta inwestycyjne, które to ostatecznie i tak pokryje biorca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.