Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31919 miejsce

Surrealny świat Angeliki Markul w toruńskim CSW

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można oglądać wystawę prac Angeliki Markul pt. "Nów/New Moon". Ekspozycja w formie nadrealistycznej, gigantycznej instalacji site specific jest zbiorem rzeźb, obrazów a także materiałów wideo.

Od lewej: kurator wystawy Joanna Zielińska, rzecznik prasowy CSW w Toruniu Katarzyna Drewnowska-Toczko, z tyłu Angelika Markul, artystka. / Fot. Łukasz KołtackiTytuł wystawy, czyli "Nów" związany jest z jedną z faz Księżyca, podczas której nie jest on widoczny z Ziemi. W noc, podczas której na niebie brakuje tego obiektu planeta pogrążona jest w całkowitej ciemności, podobnie jak ekspozycja Angeliki Markul. W wielu kulturach świata, czas, kiedy Księżyc jest w nowiu, opisywany jest jako moment oczyszczenia, zmian i regeneracji. Jest to również sztuka rodzaju site specific, czyli układ stworzony specjalnie do tego miejsca, co stanowi o wyjątkowości wystawy.

Obiekty, jakie możemy zobaczyć skonstruowane zostały z charakterystycznych dla artystki materiałów: szkła o różnych fakturach, drewna i metalu, lamp o niezwykle drażniącym świetle czy towarzyszących im dyszących wentylatorów przemysłowych. Napotkać można użyte jako symbol, wyrastające z podłogi i piętrzące się po sam sufit, czarne grube folie, w które zwykle pakuje się odpady czy martwe ciała. Nie bez powodu więc skąpane są w przeraźliwym, zimnym i trupim świetle. Wszystko to poprzedzielane półprzeźroczystymi ekranami, ciemnymi zakamarkami, w których czają się zwierzęce formy, momentami przeskalowane i przesadzone, kuszące swym pięknem, innym razem odrzucające swoją formą.

Wideoinstalacja Casela, 2006 / Fot. Łukasz KołtackiUzupełnieniem ekspozycji są wideoinstalacje - "Mowa owadów", "Widziane", czy ukryty w ścianie "Lokator". Zobaczyć można monstrualnych rozmiarów okaleczone, pasące się zwierze czy śledzić życie gryzonia, który z zaciekawieniem penetruje pogrążony w ciemności korytarz. Jak twierdzi Markul, inspiracją były dla niej filmy kontrowersyjnego, amerykańskiego reżysera Davida Lyncha oraz prace Matthew Barneya. Cały zresztą świat, jaki prezentuje nam artystka to świat typu abject - będąca równoczesnym połączeniem fascynacji i wstrętu surrealistyczna kraina.

Instalacja "Porte du néant" (2007) / Fot. Łukasz KołtackiAngelika Markul jest młodą artystka pochodząca z Poznania, jednak na stałe mieszka i pracuje w Paryżu. W 2003 roku otrzymała dyplom Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts, w Polsce debiutowała wystawą Sen Muchy. W roku 2008 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej z okazji otwarcia placówki można było już oglądać jej spektakularną rzeźbę z piany pt. Iceberg. Instalacja Nów / New Moon (2009) / Fot. Łukasz KołtackiObecnie współpracuje z francuską Galerią Frédéric Giroux i Galerią Kewenig w Kolonii. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Museum d’Art Moderne Contemporain de la Ville, Grand Palais du Louvre czy Castello di Rivoli i Museo d’Arte Contemporanea w Turynie.

Wystawę oglądać można do 31 maja 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.