Facebook Google+ Twitter

"Suspended Animation", czyli płyta z zawieszoną animacją

"Suspended Animation" to pierwsza solowa płyta, światowej sławy gitarzysty rockowego i wirtuoza, Johna Petrucciego. Artysta jest jednak najbardziej znany z występów w zespole Dream Theater, którego jest współzałożycielem oraz żywą ikoną.

Okładka płyty "Suspended Animation". / Fot. Screen z artykułu na stronie www.wikipedia.comZ pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że John Petrucci należy do światowej elity gitarzystów rockowych. Nie przypadkiem występował jako jeden z trzech wirtuozów w cyklu koncertowym G3.
Artysta ten dysponuje perfekcyjną techniką, którą umie w fantastyczny sposób wykorzystać w swoich kompozycjach.

Mimo że album "Suspended Animation" został wydany w 2005 roku, to dla fanów gatunku, z pewnością, pozostaje cały czas aktualny i zapewne jest jedną z ważniejszych płyt na ich półce z krążkami. Z kolei dla aktywnych muzyków, gustujących w gatunku, może być fantastyczną inspiracją do własnej twórczości.
Warto zaznaczyć, że "Suspended Animation" to płyta w całości instrumentalna, na której nie znajdziemy ścieżki wokalnej. I myślę, że to dobrze, ponieważ nie skupiamy się w tym wypadku na śpiewie i słowach, ale na samej muzyce, która zachwyca bogatą paletą dźwięków oraz harmonią.

Cały krążek utrzymany jest w klimacie instrumentalnego rocka, z dużą ilością partii solowych i wyraźną dominacją gitary. Jednak nie oznacza to, że gitara basowa, czy perkusja są niedopracowane lub za słabe w stosunku do gitary. Wręcz przeciwnie, wszystkie ścieżki są rozbudowane i dobrze ze sobą zgrane, z tym, że główną rolę odgrywa tu właśnie gitara, która prowadzi linię melodyczną i nadaje rytm kompozycjom.

Album zawiera dziewięć utworów, które trochę przypominają swoim stylem kompozycje takich zespołów jak Dream Theater, czy Liquid Tension Experiment, w których zresztą występował sam John Petrucci. Ale nie są one kopią pomysłów muzycznych obydwu zespołów, lecz są zdecydowanie bardziej gitarowe, jak już wspomniałem, podporządkowane ścieżce tego instrumentu.

Na płycie dominują utwory dynamiczne, pełne szybkich riffów, utwory z typowym "rockowym pazurem" takie jak np: "Jaws of Life", "Damage Control", Animate - Inanimate" czy "Curve". Co ciekawe, oprócz wspomnianych wyrazistych riffów, często występują płynne melodie, które w połączeniu z ostrzejszym graniem sprawiają, że utwory te nabierają specyficznego charakteru. Daje to mniej więcej taki efekt, jakby połączyć balladę rockową z szybkim utworem heavy metalowym, zlikwidować w nim wokal i dodać wirtuozerską solówkę gitarową.
Wielbiciele ballad pewnie się rozczarują, gdyż nie znajdziemy ich na płycie, ale to może dlatego, że cały krążek odbiega nieco od rockowych kanonów. Jedynie "Wishful Thinking" oraz "Lost Without You" są łagodniejsze, przeważają w nich płynne melodie oraz partie solowe gitary.
Jednym z lepszych i ciekawszych utworów jest, moim zdaniem, "Glasgow Kiss". Opiera się on na bardzo wesołym, pozytywnym riffie, który przeplata się przez niemal cały utwór. Występuje w nim także piękna środkowa część.
Ciekawostką jest także umieszczenie dwóch utworów, o niemal tej samej nazwie: "Curve" i "Curve Continued". Obydwa kawałki łączą się ze sobą, prawdopodobnie przed nagraniem płyty stanowiły jeden utwór, ale nie wiadomo czemu artysta zdecydował je rozdzielić. Kto wie, może jest to zagadka dla słuchaczy?

Podsumowując, uważam, że album "Suspended Animation" jest dobrą propozycją dla fanów instrumentalnego rocka, lubiących ostrzejsze granie oraz liczne partie solowe i rozbudowane melodie. Na pewno słuchając tej płyty nie dopada nuda, gdyż zawiera ona zróżnicowany materiał muzyczny.
Dla fanów gry Johna Petrucciego będzie to nie lada uczta muzyczna. Z kolei dla krytyków gitarowych popisów - prawdopodobnie stracony czas.
Ocenę płyty pozostawiam Wam, dla mnie ten album zasługuje na olbrzymi, niewyobrażalny plus.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus jak najbardziej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Zaległy plus za przybliżenie tu albumu jednego z najlepszych gitarzystów świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.