Facebook Google+ Twitter

Susza podniosła ceny żywności. Zdrożeje chleb, mleko, mięso

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-08-31 11:51

We wrześniu czekają nas podwyżki cen: pieczywa, mięsa, mleka, nabiału, jajek, a także warzyw oraz owoców. Według ekspertów, niektóre artykuły mogą zdrożeć nawet o 30 procent. Głównym winowajcą jest susza.

fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni Bogusław Grecki, właściciel młyna w Topoli Królewskiej pod Łęczycą, do niedawna sprzedawał kilogram mąki po 68 groszy, teraz już po złotówce. - Nie dość, że zboża jest mało, to na dodatek kiepskiej jakości. Długotrwała susza, a następnie deszcze spowodowały, że nadaje się tylko na paszę - wyjaśnia młynarz z Topoli.

Wioletta Wawrzyniak, właścicielka łódzkiej piekarni, już podniosła cenę chleba o 10 gr, do 1,50 zł, a w tym tygodniu planuje podwyżkę do 2 zł. - Zdrożała nie tylko mąka, ale też jajka, margaryna i drożdże - uzasadnia.

Zbigniew Sztajerowski, właściciel fermy niosek w Zgierzu, podniósł cenę jajek z 18 do 24 groszy. - Pasza drożeje - tłumaczy hodowca.

Upały odbiły się też na rynku drobiarskim. - Sporo drobiu padło, gdyż nie wytrzymało wysokiej temperatury - wyjaśnia Jolanta Mikołajczyk, właścicielka łódzkiej hurtowni. Kilogram kurczaków w sklepach kosztuje już około 6 zł, o 1 zł więcej niż przed upałami.

Perspektywa podwyżek cen mleka jest coraz bardziej prawdopodobna dla Bogdana Woźniaka, prezesa Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu. - Produkcja mleka w naszym regionie zmniejszyła się nawet o 13 procent, a koszty wzrosły. Litr mleka 2-procentowego sprzedajemy teraz za mniej więcej 1,4 zł. Od września ta cena może być nieaktualna, ale o ile wzrośnie, jeszcze nie wiadomo. Dostawy mleka jesienią są mniejsze, dobiega końca wypas pastwiskowy, a to wszystko sprzyja podwyżkom cen.

Wzrost cen skupu żywca wołowego specjaliści szacują na 20 proc. - Stopniowe podwyżki są nieuniknione. Łąki i pastwiska wyschły, co zmusiło hodowców do karmienia krów paszami - uważa Wiesław Strzała z zakładów mięsnych w Mokrsku pod Wieluniem.

Krzysztof Drodowski, rolnik z Komorowa koło Rawy Mazowieckiej, z powodu suszy stracił około 70 proc. plonów.

Na straganach już wieje drożyzną. Np. kalafiory kosztują o 50 proc. więcej niż w ubiegłym roku (3 - 5 zł). Dużo więcej niż poprzedniego lata płacimy m.in. za pomidory, marchew, jabłka i ziemniaki.

Dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że skutki tegorocznej suszy najbardziej odczujemy za rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.