Facebook Google+ Twitter

Susze w całym kraju spowodują wzrost cen zbóż i owoców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-03 13:21

Wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak ocenia, że w niektórych regionach kraju susza może spowodować nawet 20 procentowe straty w plonach rolnych.

Spadek plonów doprowadzi prawdopodobnie do wzrostu cen przede wszystkim zbóż oraz owoców. Minister Ławniczak podkreślił jednak, że z dokładną oceną wpływu klimatu na zbiory trzeba poczekać, bo czasem deszcz nawet w późniejszej fazie wzrostu rośliny może uratować plony.

Artur Ławniczak zapewnił, że rolnikom, którzy poniosą straty w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi będzie udzielona pomoc państwa.

Wiceminister wyjaśnił, że część wojewodów przygotowuje wnioski o ogłoszenie stanu klęski. Wtedy resort rolnictwa uruchomi narzędzia pomocowe w postaci kredytów dla tych rolników, których uprawy dotknęła susza.

Wiceminister rolnictwa podkreślił, że aby rolnicy się naprawdę zabezpieczyli się przed stratami, muszą ubezpieczyć uprawy.

Artur Ławniczak dodał, że zmiana ustawy o powszechnym obowiązku ubezpieczania się pozwoli obniżyć koszty samego ubezpieczenia dla rolników. Jego zdaniem, rozwiąże to problem, gdyż rolnicy będą mogli korzystać z odszkodowań.

Susza występuje już praktycznie w całym kraju. To oznacza gorsze zbiory zbóż. Według ostatniego raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, zagrożonych jest 65 procent gmin w Polsce oraz ponad 52 procent gruntów ornych.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.