Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31208 miejsce

Sużba narodowi, służba społeczeństwu – to już tylko hasła?

Prezydent Bronisław Komorowski, po nominowaniu wszystkich ministrów, wręczył wszystkim członkom rządu po egzemplarzu konstytucji "jako przypomnienie, że w obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy tylko i wyłącznie jej sługami"

Przypomnienie naszym i rządzącej partii wybrańcom o służbie narodowi, nie jest czymś niezwykłym, jednak w dzisiejszych czasach jakby zapomnianym, wstydliwym prawem. I chociaż w konstytucji w art. 4 czytamy: „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”, to już nie wspomina się o możliwości rozliczenia i odwołania naszych przedstawicieli, którzy nie spełniają naszych wymagań.

Może też dlatego w rocie przysięgi prezydenckiej (przedstawiciela narodu – wybranego w wyborach bezpośrednich) słowa: „służyć narodowi” (Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 17 marca 1921 r. Rozdział III "Władza wykonawcza" Art. 54), zastąpiono słowami: „Ślubuję, że dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”

Podobnie zresztą jak w rocie przysięgi premiera i ministrów (którzy z całą pewnością nie są przedstawicielami narodu), słowa „służba narodowi” zastąpiono słowami „najwyższym nakazem”: „Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.

Jeszcze tylko w przysięgach służb mundurowych możemy odnaleźć słowa o służbie narodowi „ślubuję: służyć wiernie Narodowi”, w przysiędze lekarskiej słowa o służbie ludzkości: „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu”, w ślubowaniach urzędników i służb państwowych: „o dobru obywateli”.

Ten przydługi może wstęp miał nam tylko przypomnieć o służącej roli naszych przedstawicieli i tych wszystkich którzy z ramienia państwa i społeczeństwa mają dbać o nasze prawa, zdrowie, nasze życie, a nawet o naszą zwykłą obywatelską wygodę.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że "służba". Widocznie jakiś chochlik chciał "wypatrzyć" treść materiału, bo jak to "władza" ma służyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 23.11.2011 22:57

''Sużba narodowi'' chyba SŁUŻBA :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak! Tak! źle się dzieje w "Krainie Czarów". Jeśli chodzi o służebną rolę władzy? To ona służy najczęściej mandatami o pałkami. Zdaję się, że we wtorkowym Kurierze Szczecińskim przeczytałem, jak w tramwaju jadącym na Pomorzany pijane towarzystwo zaczęło w tramwaju rozrabiać.No i nikt z pasażerów nie mógł się dodzwonić na policję. Skończyło się na tym ,że facetowi, który się postawił im - grozili, że go znajdą i stłuką. Ale jak się później okazało nie czekali, aż wysiądzie z tramwaju tylko w tramwaju go pobili. Motornicza nie reagowała - pewnie się bała.
Ale niechby ktoś zaparkował i nie opłacił, to straż miejska w parę minut znajdzie się na miejscu z mandatem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Julia Raśko
  • Julia Raśko
  • 19.11.2011 21:14

A czego tyś się spodziewał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.