Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7789 miejsce

Św. Faustyna. Kłopotliwa patronka miasta Łodzi

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-03-30 08:35

Premier Jarosław Kaczyński zakwestionował statut miasta Łodzi. Poszło o zapis, że patronką Łodzi jest św. Faustyna Kowalska. Zdaniem szefa rządu, takie sformułowanie jest sprzeczne z Konstytucją RP, która gwarantuje wolność sumienia i wyznania. Władze Łodzi zapowiadają "negocjacje z premierem".

Poprawki do statutu wprowadzili radni poprzedniej kadencji. O tym, by znalazł się w nim zapis: "Patronką Miasta jest Czcicielka Miłosierdzia Bożego Święta Siostra Faustyna Kowalska, ustanowiona patronką decyzją Stolicy Apostolskiej z dnia 5 października 2005 roku" - wywalczył jednak prezydent miasta. Radni opozycji ulegli, choć uprzedzali, że taki zapis może spowodować tylko kłopoty.

W październiku statut wraz z poprawkami został wysłany do akceptacji premiera. Kaczyński nie odpowiadał przez pięć miesięcy, co magistraccy prawnicy wzięli za dobrą monetę. Ich zdaniem, taka zwłoka oznaczała, iż premier nie ma uwag do statutu i radni nowej kadencji mogą go zatwierdzić. Zanim do tego doszło, Maciej Grubski, przewodniczący Rady Miejskiej, otrzymał niespodziewane pismo od premiera. Czytamy w nim m.in. "Należałoby rozważyć, czy w statucie miasta Łodzi, jako akcie nadawanym uchwałą władzy samorządowej i skierowanym do ogółu mieszkańców miasta, celowym pozostaje zamieszczenie przepisu dotyczącego patrona miasta, który - jak wynika z jego treści - został ustanowiony decyzją władz kościelnych. Wskazania wymaga, iż takie rozwiązanie może być kwalifikowane w kategoriach naruszenia konstytucyjnej zasady rozdziału kościoła od państwa oraz ustawowych gwarancji wolności sumienia i wyznania". – Radni poprzedniej kadencji popełnili błąd, akceptując taki wpis – komentuje Maciej Grubski. - Efekt jest taki, że statut będziemy mieli najwcześniej za rok. Tyle potrwają prace legislacyjne.

Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi, jest zaskoczony taką interpretacją zapisu. Przypomina, że inicjatywa ustanowienia św. Faustyny patronką Łodzi wyszła od prezydenta i radnych. – Stolica Apostolska niczego nam nie narzucała, to my o to prosiliśmy – wyjaśnia Tomaszewski. Zdaniem wiceprezydenta, należy teraz "wymienić myśli" z premierem i ustalić wspólnie zapis.

Casus św. Faustyny powoduje dodatkowe kłopoty. Wśród poprawek wpisanych do statutu były m.in. te o powołaniu komisji ds. promocji miasta czy zmianie systemu głosowania na elektroniczny. Kosztowny sprzęt (mikrofony dla radnych, monitory, przyciski do głosowania) stoi i się kurzy, bo bez zmian w statucie radni nadal muszą głosować przez podniesienie ręki.

Monika Pawlak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

taaaa, a to że z rządowej kasy wydali od groma na Świątynię Opatrzności Bożej to było zgodne z konstytucją ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby szło nowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.