Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7155 miejsce

Św. Jan Paweł II - nadal autorytetem Polaków?

Wielu Polaków z dumą uważa Św. Jana Pawła II za autorytet czasów współczesnych. Istnieją jednak również odmienne zdania, powiązane często z kpiną i wyśmiewaniem. Czy podział ujawnia się na gruncie osoby czy papieskiego nauczania?

 / Fot. Czesław Postawa Chlubą Polski stał się wybór Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imię Jana Pawła II. Dość szybko zyskał sobie sympatię na świecie, a szczególnie w Polsce. Jego zasługi w daniu impulsu do wyzwolenia się spod komunizmu dostrzegają niemalże wszyscy. Można jednak zauważyć, że już podczas pontyfikatu spotkał się z nieprzyjaznym zdaniem. Niektóre media światowe opluwały słowem papieża Polaka. Nazywano go konserwatystą w sprawach wiary i obrony godności człowieka. Spodziewano się ustępstw w różnych dziedzinach życia, gdy tymczasem stał na straży apologii podstawowych wartości religijnych i społeczno-kulturowych. To nie spotkało się ze strony różnych środowisk z aprobatą, lecz nasiąkło niezadowoleniem i słownym atakiem na papieża, a nawet czynem zamachowca. Czy coś od tamtych czasów się zmieniło?

W obszernym swoim nauczaniu, podkreślał, że najważniejsza jest istota godności człowieka. To stanowiło podstawę pod wyartykułowanie roli rodziny, której poświęcał bardzo wiele uwagi. Oczywiście, niektóre środowiska nie przyjęły jego nauczania chociażby w kwestii małżeństwa. To skutkuje po dzień dzisiejszy. Rodzina, według niego, jest oparta na małżeństwie - mężczyzny i kobiety - tworząc ośrodek kultury życia, a więc miejsce, w którym człowiek przychodzi na świat, rozwija się i przygotowuje do pełnienia swojej roli w życiu społecznym (czytaj więcej: PiS skutecznie realizuje nauczanie papieża Jana Pawła II o rodzinie). Poza tym, Jan Paweł II poruszał w swoim nauczaniu różne kwestie: wolności, polityki, osób starszych, cierpienia, sensu życia itd. Można powiedzieć, iż zachwycił sobą świat, a ludzie kochali go za to, jakim był. Nie dziwi zatem, iż wkrótce po śmierci został ogłoszony Świętym.

W polskiej rzeczywistości, wiele osób powołuje się na autorytet Św. Jana Pawła II. Niektórzy okolicznościowo przywołują różne myśli z jego nauczania. Cenią go. Istnieją jednak osoby lub grupy osób, które nie podzielają jego nauczania. Mają do tego prawo. Niemniej jednak sianie niezgody i nienawiści, nie przystoi chociażby z przyczyn czysto ludzkich i humanitarnych. Nie przystoi tym bardziej tym, którzy twierdzą, iż dumni są z papieża Polaka, a walczą z głoszonymi przez niego tezami i wartościami (czytaj więcej: Czy KOD zagraża jedności narodowej Polski?). Odpowiedź na postawione wstępnie pytanie sprowadza się chyba do tego, że raczej podział w polskim społeczeństwie co do autorytetu Św. Jana Pawła II koncentruje się na jego nauczaniu, a nie osobie. Okazuje się, że Św. Jan Paweł II jako osoba jest nie tylko autorytetem dla milionów Polaków, ale również jest przewodnikiem dla rzeszy młodych ludzi w kwestiach wiary, obyczajów i odpowiedzialnej dojrzałości życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.