Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16013 miejsce

Swastyka, czyli szczęście

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-03-15 14:52

Symbol swastyki kojarzy się dziś z Adolfem Hitlerem i ideą nazizmu, jest jednym z najbardziej znienawidzonych symboli na świecie. Ale znak ten ma też inne znaczenia.

Pojęcie "swastyka" pochodzi od słów "su", czyli "dobrze" i "asti", czyli "jest". Ten prastary i rozpowszechniony symbol o ramionach zwróconych w prawo uosabiał szczęście i ochronę przed złymi demonami. Na początku był związany z kultami solarnymi wielu pierwotnych kultur. Przedstawiał słońce, wskazując na jego ruch po nieboskłonie lub koło rydwanu boga-słońca. Dlatego też oznaczał światło, płodność i powodzenie.

Swastyka pojawiała się już w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej, nadal jest powszechnie stosowana jako symbol pomyślności w hinduizmie, dżinizmie i buddyzmie. Swastyka prawostronna jest powszechnie uznawana za symbol Słońca, imitując ruchem swych ramion drogę, jaką ono pokonuje. Swastyka lewostronna, poprawnie zwana sauvastika, jest symbolem nocy, straszliwej bogini Kali i praktyk magicznych.

W Indiach swastykę znały ludy doliny Indusu, gdzie kojarzono ją z Wisznu i Siwą. Wielokrotnie wykorzystywali ją dżajniści, zdobiąc nią rzeźby w świątyniach. Była też atrybutem boga Ganesi, tworzącego i usuwającego przeszkody. Swastyka ponadto przypominała o czterech możliwych miejscach odrodzenia się duszy (w świecie zwierzęcym lub roślinnym, w piekle, w ludziach na Ziemi lub w świecie duchów). Wyznawcy Dharmy uznawali swastykę za "klucz do raju" i wyobrażenie Koła Prawa obracającego się wokół nieruchomego Centrum. Symbolizowała też serce Buddy, w którym mieszczą się wszystkie myśli. W Chinach swastyka (wan) była pierwotnym emblematem taoistów i można ją ujrzeć w ręku Lao-Cy, symbolizującą boską potęgę. Omawiany znak też trafił do Japonii za pośrednictwem buddyzmu i występuje na wizerunkach wielu bóstw.

Europejskie zainteresowanie swastyką datuje się od starożytności i średniowiecznych inskrypcji zbliżonych formą do krzyża. Z Cesarstwa Rzymskiego do barbaricum eksportowano artykuły codziennego użytku oznaczane swastyką. W ten sposób czczono słońce jako uniwersalny symbol życia i źródło wszelkiej pomyślności. Jeszcze w okresie przedchrześcijańskim swastyka pojawiała się u Prasłowian jako element kultu Słońca. Umieszczano ją na wyrobach ceramicznych, ozdobach i broni. Tym znakiem posługiwano się w pierwotnych obrzędach religijnych. Swastyka potrafiła odżegnywać upiory. Później symbol sporadycznie pojawiał się w ikonografii kultury Zachodu. Co ciekawe swastyka została zaadaptowana jako swarga, będąc symbolem pomyślności na weselnym pieczywie i prezentach dla nowożeńcow. Dopiero wiek XIX i narastające nacjonalizmy na Starym Kontynencie przypomniały sobie o przedchrześcijańskim symbolu, odnoszącym się do plemiennych korzeni Europy. Początek zainteresowań swastyką dały odkrycia archeologiczne Heinricha Schliemanna (amatora-archeologa, który odkopał Troję). Jako, że wyspy greckie, w tym Kreta i Cyklady, leżały najbliżej barbarzyńskiego Wschodu antycznego. Zaś później trafiła do świata skandynawskich mitów, opowiadających o młocie Mjölnirze, którym to Thor obronił Asgard.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Tu jest ciekawa historia link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 20:33

Temat ciekawy, gdyż nie wielu jest zorientowanych w historii swastyki, najszybciej kojarzona jest z III rzeszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo poznawcze, jak dla mnie. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam lekturę "Swastyka w dziejach cywilizacji" Filipa Buddy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Za "łopatologiczne" podejście do tematu 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Skojarzona ze zbrodniami niemieckiego systemu nazistowskiego, swastyka obecnie uważana jest za symbol nazistowski i konkretnie jako taki (w stylistyce używanej przez nazistów) jest prawnie zabroniona w wielu krajach...

Warta podkreslenia jest tu tresc z nawiasu: "w stylistyce używanej przez nazistów". Samo uzywanie swastyki w innej formie nie jest zabronione. W Polsce swastyka jest m.in. jednym z formalnie zglosoznych symboli wyznaniowych (lub zastosowana jako jeden z elemntow takiego symbolu), conajmniej dwoch oficjalnie zarejestrowanych w MSWiA zwiazkow wyznaniowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.03.2010 09:38

swastykę można spotkać na freskach w katedrze we Włocławku na ten przykład.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji przypomne swoj art na ten temat: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.