Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25400 miejsce

Swastyką w herbie Wrocławia zainteresowała się prokuratura

Swastyką w przedwojennym herbie Wrocławia znajdującym się na ścianie budynku stacji transformatorowej przy ulicy Czackiego, zainteresowała się prokuratura. Odkrycie jako pierwszy opisał dziennik "Polska Gazeta Wrocławska".

Swastyka w przedwojennym herbie Wrocławia. / Fot. Jarosław JakubczakPowstał dylemat, co zrobić ze swastyką wkomponowaną w przedwojenny herb Wrocławia? Propagowanie takich symboli jest prawnie zabronione, dlatego sprawą zajęła się prokuratura. "Sprawdzamy, czy nie złamano prawa" - mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka prasowa prokuratury.

Budynek stacji transformatorowej, na ścianie którego znajduje się przedwojenny herb Wrocławia ze swastyką. / Fot. Jarosław JakubczakSprawa wcale nie jest taka prosta, gdyż nie wiadomo, kiedy symbol powstał. Bardzo prawdopodobne jest, że został on umieszczony na płaskorzeźbie już podczas jej tworzenia.

Maciej Łagiewki dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Wrocławskiej" zauważa, że można łatwo oszacować, kiedy herb powstał: "Musiało się to stać pomiędzy rokiem 1933, gdy naziści doszli do władzy, a 1938, kiedy zmieniono herb miasta na dwupolowy" - mówi dyrektor.

Swastyka w przedwojennym herbie Wrocławia nie jest dobrze widoczna. Przez wiele lat widniała tam niezauważona. / Fot. Jarosław JakubczakAndrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków, zlecił zbadanie płaskorzeźby specjalistom. Wyniki badań przeprowadzonych przez heraldyka, specjalistę zajmującego się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów, będą znane pod koniec tygodnia.

Swastyka w przedwojennym herbie Wrocławia. / Fot. Jarosław JakubczakPrzez długie lata symbol wkomponowany w herb pozostał niezauważony. Nie jest dobrze widoczny i ciężko go dostrzec, nie wiedząc o fakcie jego istnienia. "Przechodzę tędy codziennie" - mówi jeden z mieszkańców Zacisza. "Zwróciłem uwagę na herb znajdujący się na budynku stacji transformatorowej, ale swastyki nie zauważyłem" - przyznaje.

Jakie będą dalsze losy herbu? Na razie nie wiadomo. Zdania ekspertów są podzielone. W wypowiedzi dla "Polski Gazety Wrocławskiej", Grzegorz Strauchold - profesor historii z Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków uważają, że herb powinien pozostać na budynku jako świadectwo historii.

Odmiennego zdania są Maciej Łagiewki, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Michał Duda- historyk sztuki z Muzeum Architektury, Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków oraz Andrzej Malicki, wrocławski prawnik. Według nich, herb z nazistowskim znakiem należy zdemontować i umieścić w muzeum.

Zapewne we Wrocławiu są jeszcze podobne, nieodkryte dotąd symbole z czasów Breslau. Co powinno się z nimi robić? Pozostawić w niezmienionej formie jako dowód historii, przenosić do muzeum, czy likwidować? Prosimy naszych czytelników o wyrażenie swoich opinii w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

tibiszek
 • tibiszek
 • 02.05.2011 10:52

A ja bym to zostawił w spokoju. Niech inni uczą się jak było dawniej. Każdy kto to zobaczy przypomni sobie jak bylo dawniej i bedzie wszystko robił aby nie doszło do tego. Nazizm i Hitler to już przeszłość - historia. Zostawmy i to historii...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mr Sparrow
 • Mr Sparrow
 • 16.03.2011 21:56

A niech sobie w Indiach symbolizuje co tam tradycja ichnia podpowiada, ale w Europie symbolizuje nazizm. To nie jest trudne do zrozumienia jak nie jest trudno zrozumieć że np. słowo znaczące po polsku "szukać" w czeskim jest wulgaryzmem. Tu możemy sie pośmiać ale nie można się zdziwić gdyby ktoś tam się obraził.
Ciekawe że nie znane, a przynajmniej nie przedstawione w artykule sa okoliczności i historia powstania tak zdeformowanego - bo to chyba deformacja - herbu. Czy wypukłość pod "W" pojawiła się tam od razu, czy została "dorobiona"?
Osobiście uważam, że po symbolach państwa hitlerowskiego nie powinien pozostać kamień na kamieniu. Może zdjęcie.. jeszcze bym zaakceptował... Ale w naturze wygładził bym i zostawił herb oddeformowany.
Żadnej litości dla tej symboliki. Choc troche wygrajmy wreszcie te wojnę do cholery - niech sie krzyżacka zawierucha rozpadnie wproch i pyl gdzie sie da. Ot co!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiecany art już jest: link

.

Komentarz został ukrytyrozwiń
DD
 • DD
 • 12.03.2011 20:10

Ja wiem, że komentarz i tak zostanie zignorowany, ale... Nie, to nie "W" w postaci "VV" chodzi, jak niektórzy komentujący sugerują. W tle "W" widać wyraźnie swastykę. To znaczy - wyraźnie, jeśli się nie ma rozkalibrowanego monitora.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bazyli Szek
 • Bazyli Szek
 • 12.03.2011 11:48

Afera poniżej zera... Polak zawsze wybiera z historii swego kraju tylko to, co mu pasuje. Podobna afera miała miejsce w Lubinie, 70 km od Wrocławia, gdzie w 1999 roku odnaleziono przypadkiem pomnik postawiony po I wojnie światowej. Wykuta na nim inskrypcja to podziękowania dla żołnierzy za to, że Lubin pozostał niemiecki. Po odnalezieniu władze najpierw chciały go cichaczem zniszczyć, potem wywieziono go do jakiegoś magazynu, a w końcu znalazł się w lokalnym muzeum - ale nie w sali wystawienniczej, tylko razem z wiadrem i mopem pod schodami. Dramat...

Komentarz został ukrytyrozwiń
niedowiary
 • niedowiary
 • 11.03.2011 13:55

Gdzie wy tą swastykę widzicie? Niektórzy już nie wiedzą, co wymyślać. Cyrk robicie i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgłaszam całą dyskusję do konkursu Absurd Miesiąca :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
hawus
 • hawus
 • 10.03.2011 14:33

Takimi sprawami powinien zajac sie Sad. Prawomocny wyrok moze bedzie mieszane uczucia ale to bedzie naprawde najlepsze wyjscie z sytuacji. Ludzi nie ma co pytac o zdanie bo i tak Wielcy zrobia co beda uwazali za stosowne a od Wyroku Sadu mozna sie odwolac.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grażyna
 • Grażyna
 • 10.03.2011 14:16

Swastyka to hinduski symbol szczęścia....

Komentarz został ukrytyrozwiń

@hans
"zajmujecie sie i krytykujecie sfastykę"
Tak? A w którym poście?
"a nazistów lizecie po tyłkach"
O, tuś Pan już przegiął!
"...normalka"
Normalka to jak widać brak umiejętności czytania ze zrozumieniem i oblewanie fekaliami przedmówców - tak, na wszelki wypadek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.