Facebook Google+ Twitter

Świadczenia przedemerytalne 2013. Jak je uzyskać?

1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa podwyższająca wiek emerytalny. Nie spowoduje ona jednak zmian w zasadach ubiegania się o świadczenia przedemerytalne.

 / Fot. Materiały prasoweOd 1 stycznia 2013 nastąpi systematyczne podwyższanie wieku emerytalnego, o 1 miesiąc, co cztery miesiące. W efekcie zarówno kobiety jak i mężczyźni będą pracować do 67 roku życia.

Zmiana wieku emerytalnego nie wpłynie jednak na warunki ubiegania się o świadczenia przedemerytalne. Ulegnie jedynie wydłużeniu okres wypłaty świadczeń, także tych przyznanych przed 1 stycznia 2013.

Podstawową kwestią umożliwiającą pobieranie świadczeń przedemerytalnych jest posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Osoba spełniająca odpowiednie warunki otrzyma świadczenia jeśli jest zarejestrowana jako bezrobotna i przez co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek oraz pobierając zasiłek nie odmówiła bez uzasadnienia propozycji zatrudnienia.

Oprócz tego w odpowiednim czasie musi złożyć dokumenty: wniosek o przyznanie świadczenia w terminie do 30 dni od wydania dokumentu poświadczającego 6-miesięczne pobieranie zasiłku lub wniosek o przyznanie świadczenia w terminie do 14 dni od ustania zatrudnienia (także takiego jak np roboty publiczne, których wykonywanie zakończyło się po 6 miesiącach pobierania zasiłku).

Więcej w ustawie z 30 kwietnia 2004.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Śliwa
  • Katarzyna Śliwa
  • 15.09.2012 21:12

Za te pieniądze z zasiłku przedemerytalnego będzie można zrobić sobie wycieczkę na cmentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alicja Nowak
  • Alicja Nowak
  • 30.08.2012 08:16

Witam
jeśli będę na świadczeniu przedemerytalnym, a wg. nowej ustawy wiek emerytalny osiągnęłabym mając 61,5 to czy do tego wieku będę pobierać świadczenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.