Facebook Google+ Twitter

Świadczenia rodzinne - nikłe podwyżki, rosnąca biurokracja

Od 1 września wzrastają świadczenia rodzinne. Co to oznacza dla pobierających je rodzin? Sprawdźmy.

Od 1 września wyższe będą wypłaty świadczeń rodzinnych. Nie podwyższono przy tym pułapu dochodu na jednego członka rodziny. Utrzymał się na dotychczasowym poziomie 504 zł na osobę. Wzrost świadczeń jest symboliczny. Dla czteroosobowej rodziny – rodziców i dwójki dzieci w wieku trzech i pięciu lat, której dochód na osobę nie przekracza granicy 504 zł (jedno z dzieci ma orzeczenie o niepełnosprawności), oznacza to 45 zł miesięcznie więcej.

Zasiłek na pierwsze dziecko rośnie bowiem o 21 zł, na drugie – o 5 zł. Dodatek z tytułu opieki w czasie urlopu wychowawczego pozostaje bez zmian. O 10 zł wzrasta dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, a o 9 zł – zasiłek pielęgnacyjny. W sumie, zamiast 680 zł, rodzina dostanie 725 zł. Dla tych, którzy liczą każdy grosz, być może jest to jednak kwota nie do pogardzenia.

Ta przykładowa rodzina, aby otrzymać zasiłek, co rok zmuszona jest przedstawiać siedem rodzajów dokumentów, kserokopie dowodów osobistych rodziców, skrócone odpisy aktu urodzenia dzieci, zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego, zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego i okresie na jaki urlop został udzielony, zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie zatrudnienia przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, zaświadczenie ZUS stwierdzające zgłoszenie do ubezpieczenia i orzeczenie o niepełnosprawności. Na każdy dokument trzeba czekać minimum tydzień. Do tego wiele z nich wystawiane jest na kilkuletnie okresy. Po co więc urzędnicy domagają się ich co rok?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.