Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12547 miejsce

Świadectwa Charakterystyki Energetycznej - stanowisko Notariatu

Oto długo oczekiwane stanowisko Krajowej Rady Notarialnej w sprawie wejścia w życie przepisów Prawa budowlanego dot. Świadectw Charakterystyki Energetycznej Budynków i Lokali.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Paweł Łacheta, "Ekspress Ilustrowany"Od kilku tygodni zabiegałem o wyrażenie stanowiska przez organ reprezentujących polskich notariuszy, jakim jest Krajowa Rada Notarialna w Warszawie, w sprawie sugerowanych polskim notariuszom zachowań, po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku nowelizacji prawa budowlanego, wprowadzającego obowiązek udostępniania nabywcom i najemcom budynków i lokali Świadectw Charakterystyki Energetycznej.

Dziś dowiedziałem się jakie jest ich stanowisko (pismo, które otrzymałem do przeczytania poniżej). Wynika z niego, że notariusze nie będą uzależniać sporządzenia aktu notarialnego zbycia nieruchomości od przedłożenia świadectwa, a jedynie mogą informować strony czynności prawnych (zwłaszcza w początkowym okresie funkcjonowania nowych uregulowań prawnych), polegających na zbywaniu własności nieruchomości i lokali (lub ich najmie), o konieczności udostępnienia nabywcy (najemcy) takiego świadectwa.

Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie niektórych przepisów znowelizowanej ustawy – Prawo budowlane w zakresie „świadectw charakterystyki energetycznej”

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 191 poz. 1373), zwaną dalej Prawem budowlanym, wprowadzające do polskiego porządku prawnego instytucję „świadectw charakterystyki energetycznej”.

Nowelizacja Prawa budowlanego jest wynikiem implementacji dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16.12.2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynku.
W związku z powyższym Krajowa Rada Notarialna zwraca wszystkim notariuszom uwagę na skutki wynikające ze wskazanej wyżej nowelizacji Prawa budowlanego. Przypomnieć należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 roku art. 5 ust. 3-7 Prawa budowlanego, z zastrzeżeniem wyjątków wymienionych w ustawie, dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna. W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego
lub części budynku. W przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.