Facebook Google+ Twitter

Świadectwo charakterystyki energetycznej - potrzebne czy nie?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-08 11:40

Sejm zakończył pracę nad nowelą Prawa Budowlanego. Pozostaje jednak w dalszym ciągu wiele niewiadomych. Już teraz wiele osób czeka na wykładnię prawników dotyczącą świadectw charakterystyki energetycznych budynków (świadectw energetycznych, certyfikatów energetycznych).

 / Fot. PAP/ GrygielWątpliwości budzi po raz kolejny brak ostrych wykładni w prawie dotyczących świadectw w dwóch przypadkach: sprzedaży i najmu. Co miał na myśli ustawodawca tak formułując zapisy? Jak interpretować będą je sądy?

Pozostaje wiele pytań a w szczególności: czy akt notarialny, w którym strony oświadczą, że przekazały sobie świadectwo skłamią będzie obarczony wadą prawną i będzie podstawą do jego unieważnienia? Czy wynajmujący nie naraża się na roszczenia najemcy przez zapisanie w umowie okazania świadectwa, którego nie posiada (zakładając, że obie strony umówią się do poświadczenia nieprawdy). Czy notariusze będą wymagać świadectwa przy podpisaniu umowy kupna-sprzedaży?

Dodatkowo brak rygoru (kary) będzie sprzyjał omijaniu obowiązku przez strony umów kupna - sprzedaży i najmu. Praktyka pokaże czy nie będzie konieczna kolejna nowela tego aktu prawnego, miejmy nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i strony, gdzie niezbędny jest ten dokument zaopatrzą się w niego unikając w przyszłości być może długich i kosztownych procesów sądowych.

Praktyka krajów Unii Europejskiej pokazuje, że certyfikat energetyczny występuje we wszystkich wymienionych aktywnościach i nikogo nie dziwi fakt, że jest to obowiązek. Miejmy nadzieję, iż w Polsce będzie również normalnie.

Autor: Remigiusz Stanek
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie www.audytrzeszow.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z całego artykułu najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie: "Miejmy nadzieję, iż w Polsce będzie również normalnie." Buhaha :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie dziwi, że jest to obowiązek. Znowu aparat urzędniczy forsuje przepisy faworyzujące kolejny zawód.
Jeśli świadectwa energetyczne byłyby potrzebne kupującemu lub sprzedającemu to już dawno funkcjonowały by w obrocie gospodarczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.