Facebook Google+ Twitter

„Świadectwo”, czyli życie obok Jana Pawła II

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-24 12:40

Film upamiętniający życie i naukę najwybitniejszego z Polaków, Jana Pawła II. Obraz w reżyserii Piotra Pitery to ekranizacja książki Kardynała Stanisława Dziwisza, sprzedanej w blisko milionowym nakładzie.

Plakat filmowy / Fot. www.filmweb.pl"Świadectwo" w sposób realistyczny przedstawia nowe fakty z życia Karola Wojtyły, wydarzenia i ich interpretacje. Jest wyjątkową relacją, złożoną przez kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Po raz pierwszy przed kamerą ks. kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia wiele niepublikowanych dotąd informacji z życia Jana Pawła II. W filmie pojawią się również liczne materiały archiwalne do tej pory nie prezentowane publicznie – tym opisem dystrybutor Kino Świat zachęca nas do obejrzenia produkcji.

Piotr Pitera stworzył kolejne dzieło o życiu papieża Polaka. I bardzo dobrze! Dlaczego? Bo naukę jaką nam pozostawił Ojciec Święty powinna być niezwykle ważna dla każdego katolika, choć nie tylko, a szczególna dla nas, Polaków. Życiowa mądrość, miłość do bliźniego, pełne zaufanie i oddanie Bogu to pełne magii i ciepła słowa zawsze dające nadzieje. Głosił je nasz uwielbiony i niezapomniany Papież, dlatego nie możemy pozwolić, by świadectwo, jego życia zostało zaprzepaszczone.

Kardynał Stanisław Dziwisz spełnia swoją przyjacielską posługę. Duchowny mówi o czczeniu pamięci swojego wybitnego życiowego „drogowskazu”. Dlatego w film niesie ze sobą wiele wzruszeń, ale i radości. Bo Kardynał mówiąc, o Karolu Wojtyle sprawia, że Papież i dla nas staje się bliski. A mądrość i skromność jego osoby działa na nas.

Film zawiera wiele archiwalnych nagrań z pontyfikatu Jana Pawła II. Znów mamy okazję zobaczyć uśmiech, wzruszenie, zamyślenie na twarzy Papieża Polaka. Oglądając ten obraz przypominamy sobie chwile, gdy był wśród nas, ale i mamy świadomość jak bardzo nam go teraz brakuje i jak mocno go kochamy.

„Świadectwo nie tylko wzrusza, choć trzeba zaznaczyć, że jego emocjonalna rola działa na widza najmocniej, ale też uczy. Kolejny raz pozwala nam zgłębić niezwykle cenną naukę Ojca Świętego z której, dla społecznego dobra, powinniśmy czerpać jak najwięcej.

Twórcy zrealizowali dzieło na zasadzie filmu fabularno-dokumentalnego. Elementy fabuły to wtrącenia z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Widzimy go jako małego chłopca, młodzieńca wreszcie studenta. Natomiast dokument to wypowiedzi Kard. Dziwisza i archiwalne nagrania. Szczególnymi emocjami napajają nas te z zamachu 13 maja 1981 roku oraz choroby i śmierci.

Reżyser Piotr Pitera wraz z autorem książki „Świadectwo” – kard. Stanisławem Dziwiszem, starają się nas zachęcić do czerpania z wybitnych myśli Jana Pawła II. Pozwólmy więc sobie na tę chwilę wzruszeń, by potem poznawać pozostawione nam nauki Ojca Świętego i spróbować nimi żyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.