Facebook Google+ Twitter

Świadectwo energetyczne

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-16 20:10

Od 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Infrastruktury, świadectwo: "jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia".

Jest to konsekwencja nowelizacji polskiego prawa budowlanego (ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1373) oraz stosowne akty wykonawcze), poprzez przyjęcie przepisów Dyrektywy Unii Europejskiej 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Budynki, które nie podlegają temu obowiązkowi to m.in.:
- wolnostojące, nie przekraczające powierzchni użytkowej 50m kw.;
- mieszkalne, w których zamieszkanie nie przekracza 4 miesięcy w ciągu roku;
- gospodarczych, przemysłowych, których zapotrzebowanie na energię nie przekracza 50 kWh/(m kw. rok);
- budynki podlegające przepisom o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- jako miejsca działań religijnych;
- niemieszkalnych, przeznaczonych do gospodarki rolnej;
- budynki przeznaczone do użytkowania w czasie do 24 miesięcy.

Inwestor jest zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wraz z dokumentacją załączaną do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie bądź z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. [Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane ( Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.)]

W sytuacji gdy mamy do czynienia z budynkami, z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową, to jeszcze przed wydaniem do użytkowania sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku. Jeżeli te mają wspólną instalację ogrzewczą wówczas owe świadectwo sporządza się wyłącznie dla całego budynku.[Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane ( Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118 z późn. zm.)]

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat, wtedy gdy nie zmieni się zakres charakterystyki energetycznej budynku. W momencie ingerencji budowlanej i zmiany owej charakterystyki energetycznej danego budynku istnieje obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego budynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.