Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29193 miejsce

Świadek mimo woli: nowy kryminał włoskiego pisarza

Książka kryminalna przekraczająca schemat swojego gatunku. Lektura dostarcza rozrywki na równi z materiałem do przemyśleń na temat sprawiedliwości i obecności prawa w naszym życiu. Czas poświęcony na czytanie nie będzie czasem straconym.

Tym razem kryminał "po włosku". Na dodatek to kryminał dość nietypowy, bo nie ma w nim detektywa, nie ma też policjantów znanych z innych książek. Nawet więcej, nie ma w tej książce osoby prokuratora, przynajmniej nie w głównej roli. Nasz bohater jest bowiem adwokatem. Panie i panowie, przed wami mecenas Guerini.

Muszę przyznać, że pomimo tego dość niecodziennego zabiegu autora, książka jest znakomita i naprawdę przyjemnie się ją czyta. Cała fabuła rozgrywa się wokół sprawy morderstwa dziewięcioletniego chłopca. Oskarżony o tę zbrodnię czarny imigrant nie ma żadnych szans na uniknięcie dożywocia. Mecenas Guerini, przeżywający trudne chwile po rozwodzie z żoną, decyduje się bronić Senegalczyka.

Jak wspomniałem na wstępie, to książka dość różniąca się od typowych powieści kryminalnych.
Nie znajdziemy tu opisu żmudnego śledztwa, nie ma też pościgów, kolejnych zbrodni, nie ma także krwi. To jednak powieść bardzo zajmująca, bowiem mocno zarysowane przeżycia głównego bohatera trzymają w napięciu przez cały czas - bliżej może tematyce powieści psychologicznej, niż powieści kryminalnej, nie jest to jednak żaden zarzut. Im bardziej poznajemy mecenasa Gueriniego, tym lektura staje się ciekawsza.

Powieść toczy się dość powoli, niespiesznie. Wśród większych zalet można wskazać szczerość autora, byłego prawnika. Carofiglio nie owija w bawełnę, pisząc o zawodzie adwokata, o wszystkich rozterkach moralnych, o cynizmie towarzyszącym temu zawodowi. W sposób niezwykle uczciwy zajmuje się opisem prawdziwej sytuacji wymiaru sprawiedliwości. Wydaje się, że przedstawione przesłanie tej powieści ma wymiar dość uniwersalny, bo czyż na całym świecie nie jest podobnie? Z tego też względu książka Carofiglio z całą pewnością poza walorem rozrywkowym dostarcza ponadto materiału do przemyśleń. I to stanowi o jej dużej wartości.

Nie chcąc psuć lektury, nie zdradzę więcej szczegółów, mam nadzieję jednak, że te kilka słów zaintryguje kogoś do sięgnięcia po "Świadka mimo woli".

Tytuł: Świadek mimo woli
Tytuł oryginalny: Testimone inconsapevole
Wydawnictwo: WAB
Liczba stron: 260
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 29,90 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.