Facebook Google+ Twitter

Świadkowie minionych epok - część I

Głazy narzutowe to niemi świadkowie epok. Do dziś możemy napotkać ich pozostałości. Oto kilkanaście zabytków przyrody nieożywionej, które można zobaczyć w różnych miejscach Polski.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Głaz narzutowy w rejonie Klinisk koło Szczecina. Wysokość ok. 1 m. Zaprojektowany i wkomponowany wraz z roślinami zdobi posesję. Prawdopodobnie będzie uratowany od przeróbki na kruszywo do budowy dróg. Fot. Piotr Wierzbicki
Głaz narzutowy w rejonie Klinisk koło Szczecina. Wysokość ok. 1 m. Zaprojektowany i wkomponowany wraz z roślinami zdobi posesję. Prawdopodobnie będzie uratowany od przeróbki na kruszywo do budowy dróg. Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Tak Ryszardzie, czas transformacji ustrojowej biegnie w zawrotnym tempie a kamienie choć ulegają erozji, trwają przez tysiące lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inka, dzięki za link. Rzeczywiście ciekawa historia tego obiektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W polsce nie ma zainteresowania tego typu obiektami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kamienie kojarzą się z czasem, który jest w nich zaklęty. Rozmyślania nad kamieniem powodują, że jest w nim jeszcze mnóstwo innych składników. Wydawać się może, że tylko chemicznych, ale jednym z ważniejszych jest jednak moc. Kamienie mogą oddziaływać na otoczenie i dlatego ludzie noszą je w zależności od znaku zodiakalnego spod jakiego są. Jeżeli mówi się, że kamienie rosną, to z pewnością na polach uprawnych się rodzą. Jednak niestety ulegają wielu czynnikom przyrodniczym i się rozpadają...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 19:31

Zdjęcie 8 przedstawia fragment pomnika projektu Gregora Rosenbauera. Swego czasu stał w Zdrojach i upamiętniał mieszkańców Zdrojów którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Losy tego pomnika są ciekawe . Można o tym zabytku dowiedzieć się więcej na stronie sedina.pl http://sedina.pl/index.php/2010/05/12/pomnik-ktory-byl-duma-zdrojow/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykle interesująca galeria, pięknie opisana.
Kamienie rosną ... ?, to pewno i dusze mają ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsca występowania takich okazów nie ujawniam ze względu na możliwość szabrownictwa, jak to się dzieje na terenie starosłowiańskiej osady w Maszewie k/Goleniowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio przy badaniu gruntu pod obwodnicę Nowogardu archeolodzy natrafili na cenne znaleziska archeologiczne. Ciekawe, czy obwodnica, czy znalezisko będzie ważniejsze?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na grobie moich rodziców ktoś położył kamyczki. Nie były to zwykłe kamyczki, miały dusze. Ale komuś to nie pasowało i je sprzątnął.
Zrobiło mi się smutno.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.05.2010 20:44

Piotrze, może by tak pominąć lokalnego konserwatora zabytków i bezpośrednio gdzieś napisać na temat urny? Kawał świata zwiedziłem i nie spotkałem czegoś podobnego. Warto się tym zainteresować i nadać sprawie bieg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.