Facebook Google+ Twitter

Świadome zamieszanie z Katyniem

Przebywając na Białorusi i rozmawiając z ludźmi o Katyniu zauważyłem, że coś tu jest nie tak. Nie zgadzały się daty, miejsca i ofiary. Postanowiłem zbadać, o co tu chodzi.

Wejście główne. Fot. Dariusz Piotr Bartosiak / Fot. Fot.Dariusz BartosiakZa czasów ZSRR, kiedy działał aparat propagandy, postanowiono zamieszać Postument z napisem mówiący o ilości ofiar. Fot. Dariusz Piotr Bartosiak / Fot. Fot.Dariusz Bartosiakinformacje, ale nie na zewnątrz, a w samym ZSRR. Ludzie tu prości i niewykształceni, a sprawa Katynia tak czy inaczej musiała ujrzeć światło dzienne. Znaleziono wieś, jedną z 618 całkowicie spalonych przez okupantów, ale mającą odpowiednią nazwę – Hatyń (tłumaczenie nazwy Khatyn, Chatyń). Bardzo podobne nazwy i nagłośnienie przez ówczesne władze tragedii owej wsi przyniosło zamierzony efekt. Na początku lat sześćdziesiątych pobudowano w miejscu, gdzie stała wieś Hatyń, pomnik martylorogii. Pobudowano tam cały kompleks, a tak jest opisane to miejsce na tablicach znajdujących się w tamtym miejscu:

Betonowe napisy zniszczonych miejscowości. Fot. Dariusz Piotr Bartosiak / Fot. Fot.Dariusz Bartosiak„W dniu 22 marca 1943 roku nazistowski konwój został zaatakowany przez partyzantów koło wsi Koziri zaledwie 6 km od Hatynia. W wyniku tej napaści śmierć poniosło czterech oficerów policji 118-ego batalionu Schutzmannschaft (batalion policji składał się głównie z ukraińskich kolaborantów, jeńców wojennych i dezerterów) w tym mistrz Hans Hauptmann Woellke - dowódca batalionu. W odwecie hitlerowcy otworzyli ogień na wieśniaków z Koziri, którzy tam pracowali. 26 osób zostało zabitych. Konwój wrócił do Łohojska, a incydent został zgłoszony do generała SS Dirlewanger.

Po południu 118-sty batalion Schutzmannschaft, wzmocniony przez żołnierzy z 36ej Dywizji Grenadierów SS (tzw. Brygada Dirlewangera) wszedł do wsi i wyparł ich mieszkańców z domów do szopy, która została następnie pokryta słomą i podpalona. Uwięzionym ludziom udało się rozbić drzwi wejściowe, ale próbując uciec zostali zabici z karabinów maszynowych. 149 osób, w tym 75 dzieci, zostało zabitych. Wieś została wówczas zrabowana i zrównana z ziemią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

pomnik ojca niosącego syna robi niesamowite wrażenie aż ciarki po plecach przechodzą (też mam syna)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem w Hatyniu w 1972 roku. Mam zdjęcia i wiele wspomnień. My wtedy prosiliśmy by nas lotników zawieziono do Katynia a zajechaliśmy do Hatyniu. Wiózł nas kierowca i wysoko postawiony facet któremu milicjanci salutowali i prężyli się niczym przed półkownikiem lub generałem. Nieco inaczej przedstawiano historię aniżeli opisuje autor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za czasów III RP, kiedy działał aparat propagandy, postanowiono zamieszać informacje, ale nie na zewnątrz, a w samej III RP. Ludzie tu prości i niewykształceni, a sprawy mordów w Iraku i Afganistanie, więzień CIA i baz USA tak czy inaczej musiały ujrzeć światło dzienne... - tak mógłby się zaczynać artykuł o aktualniejszych i większych zbrodniach, które poczyniono nie dziesiątki lat temu na żołnierzach ale w czasie obecnym na cywilach, kobietach i dzieciach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele lat temu czytałam wstrząsająca książkę "Pod biczem swastyki", której autor, lord Russell of Liverpool (Edward Frederick Langley Russell), brytyjski arystokrata, prawnik i historyk, był zastępcą szefa sądownictwa wojskowego Wielkiej Brytanii i doradcą prawnym brytyjskich władz okupacyjnych. Opisał w tej książce zbrodnie na ludności cywilnej krajów okupowanych i na jeńcach wojennych.
Mimo że oparł książkę na relacjach ocalałych ofiar, dokumentach oraz faktach, których dowiedziono w procesach zbrodniarzy, brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprzeciwiło się jej wydaniu, a autor podał się do dymisji. Działo się to w 1954 r. - zaledwie 9 lat po zakończeniu wojny. Jak widać, już wtedy usiłowano zatuszować prawdę - tym razem o zbrodniach nazistowskich. Niestety, to zdaje się powszechna praktyka:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.