Facebook Google+ Twitter

Świat będzie godnym człowieka, gdy zadbamy o pokój

Benedykt XVI podczas noworocznej Mszy św., odprawionej w Bazylice Watykańskiej, zaapelował o nawrócenie się na plany pokojowe, złożenie wszelkiego rodzaju broni i budowę świata godnego człowieka.

Papież w trakcie noworocznej Mszy świętej, kiedy to Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Bożej Rodzicielki oraz 43. Światowy Dzień Pokoju, wskazywał na Chrystusa, Syna Bożego, jako na źródło prawdziwego pokoju.

Przypominał, że pokój zaczyna się od pełnego miłości i szacunku spojrzenia na drugiego człowieka, bez względu jakiego jest on koloru skóry, narodowości, języka, czy też religii.

Jednocześnie zaznaczył, że trwałość i wartość budowanego pokoju, który zależy od umiejętnego spojrzenia na bliźniego, zaczyn się dopiero wtedy, kiedy Bóg zamieszkuje serce człowieka. Wówczas możemy uszanować każdego człowieka, uznając go zawsze za cel naszego życia, nigdy zaś za środek, rywala lub nieprzyjaciela.

Im bardziej Bóg jest w nas, tym bardziej my jesteśmy wrażliwi na otaczający nas świat. Bóg jako zasada naszego życia i relacji ze światem skłania nas do doszukiwania się we wszystkim Jego "odbicia".

Na koniec kazania, papież, Benedykt XVI, nawiązując do tematu tegorocznego Światowego Dnia Pokoju, "Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia", tłumaczył, że człowiek o tyle może dbać o dzieło stworzenia, o ile w sobie nosi sens jego istnienia. Im bardziej odkrywamy znacznie naszego życia, tym owocniej możemy angażować się w obronę każdego innego, czy to człowieka, czy to przyrody.

Źródło: eKAI.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Trochę skroności. Człowiek może być godny Świata, jeżeli go nie będzie niszczył. W przeciwnym razie nie poradzi sobie z potęga natury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świat będzie godnym człowieka, gdy zadbamy o pokój? Zdecydowanie nie, to zły antropocentryzm i pycha. To człowiek będzie godny świata, gdy zadba o pokój. I będzie to zaledwie jednym z warunków, które musi spełnić aby na tę godność zasłużyć. Może warto się pokusić, aby te wymagania sformułować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.