Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18177 miejsce

Świat bez barier za 1 procent

Jolanta Kwaśniewska wykreowała w Polsce nie tylko funkcję Pierwszej Damy, ale także model i chęć niesienia pomocy, na jakich wzorują się inni. Powołując w 1997 roku fundację swojego imienia rozpoczęła misję dobroczynną, która trwa do dziś.

Akcja Wiadomości24.pl. Komu przekażesz 1 procent?

Logo fundacji "Porozumienie bez barier" / Fot. Źródło: Fundacja Jolanty KwaśniewskiejOd momentu wprowadzenia 1-procentowego odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w roku 2004, swój mniej lub bardziej skromny wkład w działalność charytatywną z przekonaniem powierzam fundacji byłej już prezydentowej – „Porozumienie bez barier”. Jest to chyba jedyny wyjątek od mojego lokalnego patriotyzmu, chociaż Jolanta Kwaśniewska jest przecież rodowitą gdańszczanką, a Gdańsk zawdzięcza jej fundacji zupełnie nowy budynek kliniki dziecięcej.

Wybieram tak, bo nie przestałem podziwiać i być dumny z Pierwszej Damy, która stała u boku poprzedniego prezydenta. Nigdy też nie zwątpiłem w jej intencje, ani osobistą uczciwość. Cele społeczne są zazwyczaj podobne. Uważam, że łatwiej i skuteczniej jest realizować je osobie o tak dużym kapitale sympatii i zaufania, a zaangażowanie jednej z najbardziej znanych Polek ostatnich lat, nie powinno się zmarnować. Podoba mi się też systemowe podejście do problemów społecznych.

Kobietom i dzieciomFundacja Jolanty Kwaśniewskiej zapoczątkowała m.in. ważne ogólnopolskie akcje prozdrowotne. Do najbardziej znanych należało propagowanie badań mammograficznych u kobiet pod hasłem „Możesz zdążyć przed rakiem”. Dzięki nagłośnieniu tematu, nastąpił przełom w społecznym podejściu do profilaktyki i możliwości pokonania tego schorzenia, a wiele kobiet dostało szansę na bezpłatne badania. Wielu z nich ocaliło to życie – pozostałym uświadomiło skalę i znaczenie problemu.Jolanta Kwaśniewska / Fot. Źródło: Fundacja "Porozumienie bez barier"

Szczególną troską fundacja „Porozumienie bez barier” otacza najmłodszych, a zwłaszcza dzieci dotknięte chorobą i skazane na długie leczenie poza domem. Za sprawą specjalnego programu „Motylkowych szpitali” dla wielu z nich taki pobyt stał się choć trochę przyjemniejszy. Ze środków fundacji, siermiężne dotąd i nieprzyjazne nawet dla dorosłego wnętrza klinik dziecięcych zyskały kolorową szatę, w pokojach pojawiły się zabawki, a rodzice przestali być w nich traktowani jak intruzi.

Także dzieciom, Jolanta Kwaśniewska dedykowała kolejną ze swoich akcji pt. „Otwórzmy dzieciom świat”. Program, zorganizowany początkowo dla maluchów z rodzin ojców poległych w służbach mundurowych, szybko objął także dzieci z rodzin najuboższych oraz te skazane na życie z chorobą nowotworową. Wszystkie one nie tylko wyjeżdżały z fundacją do bajkowych zakątków świata i spotykały swoich idoli, ale przede wszystkim zyskiwały dobre i piękne wspomnienia z dzieciństwa.
Uroczystość wręczenia stypendiów z prowadzonego przez fundację Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, 12 listopada 2008 / Fot. Źródło: Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zbyt wiele domysłów i może nawet zazdrości. Tylko po co?
Poza wszelką dyskusją Pani Jolanta Kwaśniewska jest osobą godną poparcia tego co czyni przykładem do naśladownictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dosyć szemraną i niejasną działalność. Pytanie, jakie ma z tego korzyści? Czy fundacja to tylko przykrywka? Te pytania same się nie wymyśliły.

No i jako jedyna naciągała sobie operacyjnie skórę. No cóż, chciała nieco naprawić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ludziach najdobitniej świadczą czyny.
Jolanta Kwaśniewska, jako Pierwsza Dama godnie reprezentowała Polskę, a w kraju, prowadziła szeroko zakrojona działalność na rzecz osób pokrzywdzonych przez los. Jej pozycja, szacunek jakim cieszyła się w wielu środowiskach, przyczynił się do sukcesu podejmowanych przez nią inicjatyw. Żadna z prezydenckich żon dotąd jej nie dorównała; one tylko są.
A to trochę za mało.
Autorowi wielki PLUS za przypomnienie sylwetki Pierwszej Damy z klasą !

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jolanta Kwaśniewska wykreowała w Polsce nie tylko funkcję Pierwszej Damy, ale także model i chęć niesienia pomocy, na jakich wzorują się inni"
A także podejrzane kontakty...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.