Facebook Google+ Twitter

Świat bez broni jądrowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 07:30

O wypracowanie systemu, który umożliwiłby całkowite wyeliminowanie broni jądrowej, apelują do światowych przywódców Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Tadeusz Mazowiecki. Ich wspólny artykuł publikuje "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem byłych prezydentów i byłego premiera wspólnota międzynarodowa dysponuje obecnie właściwymi środkami kontroli, aby rozbrojenie nuklearne stało się możliwe. Według nich kluczowe znaczenie mają zabezpieczenia nuklearne, realizowane w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Wałęsa, Kwaśniewski i Mazowiecki z satysfakcją odnotowują, że nowa amerykańska administracja włączyła do programu zbrojeń i rozbrojenia cel, jakim jest świat bez broni jądrowej. Doceniają też stosowne propozycje Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Przypominają, że także Rosja zasygnalizowała gotowość rozbrojenia nuklearnego.

Zdaniem autorów artykułu pilnego zdefiniowania priorytetów wymaga Konferencja Przeglądowa Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej w 2010 roku. W maju w Nowym Jorku odbędzie się posiedzenie komitetu przygotowawczego. Tam - zdaniem Wałęsy, Kwaśniewskiego i Mazowieckiego - powinny być podjęte stosowne decyzje.

Autorzy artykułu przyznają, że proces rozbrojenia nuklearnego nie przyniesie efektów z dnia na dzień. "Wyznaczy jednak kierunek i stworzy szansę umacniania mechanizmów nieproliferacji i ustanowienia globalnego, opartego na współpracy nienuklearnego systemu bezpieczeństwa" - piszą Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Tadeusz Mazowiecki.

Tekst "Świat bez broni jądrowej" - w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.