Facebook Google+ Twitter

Świat ciszy

Zastanawialiście się kiedyś co oznaczają gesty i mimika osób, które nigdy nie wypowiedziały ani jednego słowa?

Świat ciszy jest światem fascynującym, dla wielu niestety odległym i niezrozumiałym. Spróbuję go trochę przybliżyć.

System znaków

Język migowy jest językiem naturalnym. Gdy dziecko rodzi się niesłyszące bardzo często rodzice sami z nim wypracowują sobie znany system znaków manualnych zrozumiałych w ich rodzinie.
Pisząc jakieś zdanie używamy liter które po złożeniu dają nam konkretny wyraz, podobnie na wypowiadane przez nas słowo składają się różne samogłoski i spółgłoski.

W języku migowym wygląda to inaczej. Istnieje alfabet języka migowego, ale najczęściej używane są od razu całe słowa, które mieszczą się zaledwie w jednym geście ręki. W języku migowym jest tak, że prawa dłoń to strona dynamiczna. Większość ruchów jest nią wykonywana, z kolei lewa jest dłonią statyczną.

Większości z nas wydaje się, błędnie z resztą, że istnieje jeden ogólnoświatowy język migowy, zrozumiały wszędzie. Wykształcony język migowy w danym regionie nie zawsze pokrywa się z językiem mówionym. Przykładem może być brytyjski język migowy (BSL), który jest zupełnie odmienny od amerykańskiego języka migowego (ASL - używany w USA, Kanadzie i Meksyku).

Kultura

Kilka wskazówek w kontaktach z osobami niesłyszącymi:

Jeśli jedziemy komunikacją publiczną wraz z osobami które "migają", nie stawajmy, o ile to możliwe, na linii ich kontaktu, gdyż aby siebie rozumieć powinni siebie widzieć.

Osoby słyszące, używające języka migowego dla zrozumienia przekazu powinny poza miganiem również wyraźnie wypowiadać pokazywane słowa. Jeśli zdarzy się nam coś źle zamigać to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie to słowo dobrze odczytane z ruchu naszych warg. Podobnie robią również osoby niesłyszące.

Gdy ktoś obok nas miga, nie przyglądajmy się nachalnie "rozmawiającym". To może ich frustrować, tak samo, jak nas, gdy ktoś przypatruje się naszej rozmowie.

W sklepie: jeśli będziemy ich obsługiwać i pojawią się trudności ze zrozumieniem czego potrzebują, nie irytujmy się i nie bądźmy złośliwi czy nie mili. Podajmy im kartkę i coś do pisania. Jeśli my będziemy pisać coś do nich, to starajmy się pisać krótko i konkretnie.

Doświadczenie

Spróbujcie kiedyś usiąść przed telewizorem, wyłączyć dźwięk i obejrzeć powtórkę serialu, która jest tłumaczona na język migowy. W ten sposób doświadczycie czegoś nowego, choć na chwilę wejdziecie w świat ciszy.


Traktujmy osoby niesłyszące i niedosłyszące jak każdego innego człowieka. Oni są tacy jak my, tylko postrzegają świat w nieco odmienny sposób - wykorzystują do tego pozostałe zmysły niejednokrotnie bardziej wyostrzone. Osoby te są ludźmi wrażliwymi, tak jak my mają swoje zmartwienia, radości, problemy i starają się prowadzić normalny tryb życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.