Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12664 miejsce

Świat Edwarda Stachury, czyli "Biała lokomotywa" w Teatrze Ateneum

"Choć biografia Stachury ma wymiar tragiczny, przedstawienie pokazuje niezwykłą barwność tej postaci, jej witalność, dynamikę i zaangażowanie w świat wartości" - przyznał Jerzy Satanowski, pomysłodawca sztuki "Biała lokomotywa".

Mirosław Czyżykiewicz, Jan Janga Tomaszewski, Wojciech Brzeziński / Fot. Anna Czyżykiewicz, Teatr AteneumSpektakl "Biała lokomotywa" w reżyserii Jerzego Satanowskiego stanowi próbę opisania losu polskiego poety Edwarda Stachury przy pomocy jego piosenek, prozy, poezji, wspomnień i fragmentów listów. Podczas spektaklu można usłyszeć m.in. takie utwory jak: "Życie to nie teatr", "Nie Brookliński most", "Już jest za późno nie jest za późno".

Teksty Edwarda Stachury do muzyki Jerzego Satanowskiego interpretują Jan Janga Tomaszewski, Wojciech Brzeziński oraz Mirosław Czyżykiewicz. Artyści nie tylko śpiewają, lecz także grają na różnych instrumentach. Przy fortepianie towarzyszy im Andrzej Perkman.

Trzeba przyznać, że wszyscy artyści świetnie się spisali, a ich interpretacje zapadły mi w pamięć. Szczególnie kilka utworów. Pierwszym z nich jest "Biała lokomotywa" w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza. Sunęła poprzez czarne łąki. Sunęła przez spalony las. Mijała bram zwęglone szczątki. Płynęła przez wspomnienia miast. Biała Lokomotywa.

Kolejną piosenką jest "Tango triste" w wykonaniu Jana Jangi Tomaszewskiego. Tango - żałobny śpiew jak po szarańczy. Tango - to smutna myśl, którą się tańczy. Z kulą u nogi przeklętej pamięci. Z nożem, co w plecach aż do rękojeści. Z obłędem, co w oczach się nie mieści.

Podobała mi się także piosenka "Życie to nie teatr" w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza. Życie to nie teatr, ja ci na to odpowiadam. Życie to nie tylko kolorowa maskarada. Życie tym piękniejsze i ważniejsze jest. Blednie przy nim wszystko, blednie przy nim sama śmierć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.