Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28211 miejsce

Świat jest bliżej niż myślisz

Być globalnym to działać na płaszczyźnie międzynarodowej i współpracować z ludźmi z całego świata. Jednak, żeby to dobrze realizować, trzeba znać kulturę innych narodowości, sposób myślenia i postrzegania świata. I właśnie poznawanie kultury innych i niwelowanie różnic między narodami to podstawowe cele jakie postawili sobie członkowie grupy.

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego | fot. B. Stawowski Kim są "Globalni"?

 

Studenckie Koło Naukowe „Globalni” powstało w 2003 roku, a stworzyła je grupa studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, które zrzesza osoby zainteresowane różnymi działaniami na skalę międzynarodową, pogłębianiem wiedzy o innych kulturach, narodowościach. Członkowie koła to nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy studiujący w Polsce i korespondenci z całego świata.

- Członkiem grupy może zostać każdy student bez względu na kierunek studiów i rodzaj uczelni – najważniejsze, żeby rozumiał tematykę międzynarodową i propagował działania z nią związane. – mówi Mariusz Gołębiowski, opiekun, a wcześniej aktywny działacz "Globalnych"

– Na naszych spotkaniach i konferencjach pojawiają się ludzie z całego świata, tu mieszają się kultury, a strój, wygląd, kolor skóry czy sposób bycia nie stanowi żadnej bariery do współdziałania. – dodaje.


Dlaczego "Globalni"?

 

 

Być globalnym to działać na płaszczyźnie międzynarodowej i współpracować z ludźmi z całego świata. Jednak, żeby to dobrze realizować, trzeba znać kulturę innych narodowości, sposób myślenia i postrzegania świata. I właśnie poznawanie kultury innych i niwelowanie różnic między narodami to podstawowe cele jakie postawili sobie członkowie grupy.

 

Pomóc studentom obcokrajowcom

 

Jednym z głównych priorytetów aktywności „Globalnych” jest pomoc studentom z zagranicy, którzy często pozostawieni są na pastwę losu i mniej lub bardziej uczciwych, przygodnych znajomych.

– W Polsce nie ma organizacji, która opiekowałaby się studentami z innych krajów i pomogłaby w integracji z Polakami, szerzeniu ich kultury i tolerancji. – ubolewa Mariusz Gołębiowski.

 

 

„Globalni” stale integrują się z przebywającym w Łodzi środowiskiem obcokrajowców. Studenci z zagranicy mogą zawsze liczyć na ich pomoc w odnalezieniu się w nowych warunkach i rozwiązaniu różnych problemów wynikających często z wciąż egzystujących stereotypów spowodowanych odmiennością tych osób. Aby owe stereotypy burzyć, członkowie koła dużą wagę przywiązują do działalności na rzecz innych kultur. Rozwój tych działań jest skutkiem wejścia Polski do Unii Europejskiej i związanej z tym intensywniejszej wymiany studentów.

 


Swoje cele realizują poprzez konferencje i imprezy o charakterze międzynarodowym mające na celu Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego | fot. B. Stawowskipoznanie i jednoczenie różnych kultur pochodzących często z przeciwnych części świata oraz zdobywanie i utrzymywanie kontaktów międzynarodowych. Oferują także wspólną naukę języków w systemie tandemowym.

– Nasze działania zyskują przychylność władz Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Zarządzania, a także łódzkiego samorządu, a przede wszystkim studentów. – cieszy się Mariusz Gołębiowski.

 


„Globalni” biorą również udział w projekcje „Futbol przeciwko rasizmowi”. Jako jedyna łódzka organizacja, włączyli się w październiku 2006 roku się w obchody „Europejskiego tygodnia walki z rasizmem”. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji wraz z kolegami z Warszawy i Holandii szukali pomysłów na zwalczanie rasizmu na stadionach.

 

 

Współpraca z innymi

 

Pomimo, że koło istnieje zaledwie cztery lata, to już może pochwalić się szeroką współpracą z zagranicą. Studenci bardzo często wyjeżdżają na staże i praktyki zagraniczne między innymi do Brukseli, a także uczestniczą w międzynarodowym polsko-niemiecko-holenderskim projekcie współpracy studentów. „Globalni” współpracują także z poza studenckimi organizacjami zajmującymi się tematyką międzynarodową. – Obecnie jesteśmy na etapie nawiązywania współpracy z Uniwersytetem w Pekinie i uczelniami w Brazylii – uchyla rąbka tajemnicy opiekun koła.

 

Poza tym studenci realizują badania naukowe związane z zarządzaniem, przedsiębiorczością i ekonomią na zlecenie wielu różnych instytucji m.in. banków.

 

 

I co to daje?

 

Wielu członków koła może pochwalić się sukcesami na studiach, doskonałymi pracami magisterskimi, szybką karierą, a przede wszystkim wieloma kontaktami z zagranicą.

Członkowstwo w "Globalnych" pozwala poznać kulturę innych narodów i uczy jak dobrze z nimi współpracować, co może być bardzo pomocne w późniejszym życiu.


Szczegółowe informacje o spotkaniach i zapisach można znaleźć na stronie internetowej www.globalni.pl .

 


„Znając jedną, nie znasz żadnej. Kultura. Nauka. Religia.”


Efektem działań „Globalnych” jest II Ogólnopolska Konferencja Organizacji i Kół Naukowych „Znając jedną, nie znasz żadnej. Kultura. Nauka. Religia.”, która odbędzie się 22 marca 2007 roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Wiadomości24.pl objęły patronat medialny nad tą imprezą .

 


Głównym celem konferencji jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej bycia przedsiębiorczym i kreatywnym, tak aby działać na poziomie globalnym oraz rozumieć kulturę innych narodowości. Szczególny akcent położony jest na zrozumienie świata arabskiego (na przykładzie Tunezji), budzącego wiele kontrowersji.

 

Przemysław Szostak i Anna Nowak z Anna Nowak ze sztabu organizacyjnego zapowiada wiele atrakcji. – W programie konferencji znajdą się prelekcje cenionych autorytetów naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych, wizyta i przemówienie Ambasadora Tunezji, wywiady z zagranicznymi studentami, którzy przybliżą najciekawsze aspekty życia w ich krajach, a także degustacja kuchni tunezyjskiej oraz widowisko artystyczne. – mówi - Swoją obecność na spotkaniu zapowiedzieli już przedstawiciele ponad 30 różnych narodowości. Wieczorem uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w elitarnym International Party – wspólnej zabawie z obcokrajowcami oraz pomysłodawcami konferencji.

 

Anna Nowak i Mariusz Gołębiowski serdecznie zapraszają do udziału w konferencji wszystkich zainteresowanych poznawaniem innych kultur. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.globalni.pl .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

świetny materiał! (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.