Facebook Google+ Twitter

Świat lalek w ostrowieckim muzeum historycznym

Od 19 października 2014 do 31 stycznia 2015 roku w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim prezentowana będzie wystawa "Lalki polskie, lalki świata" ze zbiorów Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

Plakat wystawy Lalki polskie, lalki świata. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - ArcheologicznegoPrezentowana wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia polskie lalki w strojach regionalnych i historycznych, druga natomiast lalki z ponad dwudziestu krajów świata, ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych organizowanego w latach 1974 – 2000. We wszystkich edycjach biennale uczestniczyło 45 państw z sześciu kontynentów reprezentowanych przez blisko 220 wystawców i ponad 3500 prac.
- Celem wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej wynikającego z wielowiekowej tradycji, z oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej; pokazanie niezwykłych umiejętności, które jeszcze w wielu regionach Polski są kontynuowane i zgodne z lokalnym przekazem - informuje Magdalena Głąb z Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskiego. - Prezentowane na wystawie lalki w strojach regionalnych wykonywane są z wielu powodów. Twórcy wytwarzają je, by zachować kulturę i tradycję swoich państw. W niektórych krajach lalki służą do celów edukacyjnych i religijnych. Lalki w strojach grup etnicznych, regionalnych i narodowych stały się popularne wraz z rozwojem turystyki, gdy zaczęto je przywozić z podróży dla zachowania w pamięci specyfiki i piękna odwiedzanych miejsc. Mamy nadzieję, że obejrzenie barwnych figurek nie będzie wyłącznie wrażeniem estetycznym, pragniemy, aby był to również klucz do poznania i zrozumienia innych kultur, ale także własnego dziedzictwa.Plakat warsztatów plastycznych. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego

Otwarcie wystawy "Lalki polskie, lalki świata" nastąpi w niedzielę, 19 października br. o godz. 16 w Pałacu Wielopolskich przy ulicy Świętokrzyskiej 37 w Ostrowcu. Od wtorku, 21 października odbywać się będą towarzyszące wystawie warsztaty "Malowana lala" adresowane głównie do dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów szkól podstawowych. Inspirując się wystawą, uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują drewnianą figurkę lalki w wybrany przez siebie sposób. W ramach zajęć edukacyjnych dzieci poznają polskie stroje regionalne oraz ciekawostki na ich temat. Rezerwacja miejsc na warsztaty (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem) pod numerem telefonu: 41 265 36 51 lub mailowo: edukacja@muzeumostrowiec.pl. Zwiedzenie wystawy i udział w zajęciach warsztatowych kosztuje 10 złotych od osoby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.