Facebook Google+ Twitter

Świat ma problem, jak się pozbyć szczepionek na A/H1N1

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-01-04 21:35

Po prawdziwej histerii, jaką wywołała w ubiegłym roku epidemia świńskiej grypy, świat powoli już dochodzi do siebie i ma teraz problemy z magazynami pełnymi szczepionek. Niemcy, Szwedzi czy Francuzi martwią się teraz, co zrobić ze szczepionkami na A/H1N1, których wystrzegają się mieszkańcy tych krajów.

 / Fot. Grzegorz Michałowski PAPFrancuzi na przykład kupili aż 94 mln sztuk takich szczepionek za ponad 860 mln euro. Zanosiło się na to, że w szczytowym punkcie pandemii zejdą one co do jednej. Te rachuby jednak zawiodły, i to na całej linii. Pandemia bowiem nie nadeszła, a niepokojące sygnały, iż takie szczepienia wywołują u wielu ludzi skutki uboczne, sprawiły, że zaszczepiło się tylko 5 mln Francuzów. I teraz władze mają ogromny problem z tym, jak rozładować magazyny, zwłaszcza że przy kolejnych mutacjach te szczepionki okażą się najzwyczajniej nieskuteczne.

Pozbyć się szczepionek

Władze francuskie prowadzą już rozmowy z przedstawicielami służb medycznych Meksyku i Ukrainy, tam choroba nadal czyni ogromne postępy. Być może po kilkaset tysięcy szczepionek uda się upchnąć do kilku krajów rejonu Zatoki Perskiej, ale to wszystko. Z kilkudziesięcioma milionami szczepionek, jak się obecnie szacuje, przyjdzie Francuzom zostać na dłużej i już podnoszą się krytyczne głosy, że pospieszny zakup niesprawdzonych leków był najzwyczajniej wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Gazeta "Le Parisien" przypomina jednocześnie, że urzędnikami, którzy starają się teraz pozbyć zapasów szczepionek, kieruje zwyczajna nieudolność, skoro domagają się oni od nabywców takiej samej ceny, jaką zapłacono w chwili zakupu, a więc w granicach od 6 do 10 euro za szczepionkę. Tymczasem liczba zachorowań na świńską grypę, która do tej pory przyczyniła się do śmierci około 10 tys. ludzi na całym świecie, powoli spada i w tej sytuacji bez promocyjnych cen Francuzom plan pozbycia się kłopotliwego medycznego balastu nie powiedzie się.
Pandemia świńskiej grypy nie nadeszła, a ludzie nie kwapili się, by zaszczepić się na tę chorobę
Na dodatek zawiodły też kalkulacje tamtejszych lekarzy, którzy najpierw namawiali do zamówienia takiej liczby szczepionek, by można było każdego obywatela zaszczepić dwa razy. Teraz okazuje się, że w zupełności wystarczyłaby jedna szczepiona. Choć oficjalnie nie padają jeszcze takie zarzuty, to nieoficjalnie mówi się, że za takim szałem zakupów mogło stać lobby firm farmaceutycznych. To, o czym we Francji mówi się nieoficjalnie, we Włoszech jest już przedmiotem gorącej debaty politycznej. W niezwykle ostrych słowach na ten temat wypowiada się przewodniczący klubu rządzącej partii Lud Wolności Maurizio Gasparri, który stawia sprawę tak: parlament powinien natychmiast sprawdzić, w jakim stopniu rekiny farmaceutyczne stały za masowymi zakupami szczepionek przeciwko świńskiej grypie. Gasparri domaga się specjalnego dochodzenia w tej sprawie pod nadzorem parlamentu.

Italia się nie szczepiła

Okazało się, że podobnie jak i Francuzi, tak i Włosi nie kwapili się specjalnie do szczepień przeciwko tej chorobie - uczyniło to zaledwie 1,5 proc. Włochów. Na dodatek przebieg choroby był, wbrew licznym ostrzeżeniom medyków, stosunkowo łagodny, co jeszcze bardziej zniechęciło mieszkańców tego kraju do masowych szczepień.

Więcej czytaj w artykule Kazimierza Sikorskiego na www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.01.2010 00:08

SuperPani Minister nie kupiła z oszczędności, wystarczy, że ten rok jest okrojony z pieniędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy Rzecznik K. już się zaszczepił razem z innymi pracownikami Glaxo, Smith etc ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc mamy super minister zdrowia, Panią Kopacz !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.