Facebook Google+ Twitter

Świat Made in China

Chińskie produkty zalały cały świat. Chiny stały się potentatem m.in. w branży elektronicznej i odzieżowej. Wzrost gospodarczy przekracza 9%, a PKB 1,5 bln USD. Chińska gospodarka ma jednak dużo większe możliwości i dopiero się rozkręca.

Chiny zaczynają wyprzedzać w wielu dziedzinach Stany ZjednoczoneOstatnio zobaczyłem w telewizji reportaż o chińskiej firmie, która chce budować w Polsce autostrady. Myśl o tym, że będziemy mieli w Polsce chińskie autostrady na początku trochę mnie zaniepokoiła (pomyślałem jednak, że lepsze takie niż żadne..). Niepotrzebnie. Czas gdy chińskie produkty kojarzone były ze słabą jakością już minął. Teraz Chiny są jednym z głównych producentów komputerów i nowoczesnej elektroniki, i jest tylko kwestią czasu całkowite zdominowanie większości rynków nowych technologii przez Państwo Środka.

Trudne początki chińskiej motoryzacji

Niedawno pojawiły się na rynku europejskim produkowane w Chinach samochody. Po oblanym teście wytrzymałościowym terenowego samochodu z Chin, całą Europę obiegła wiadomość, że chińskie auta są bardzo niskiej jakości. Nie trzeba być wtajemniczonym w techniki PR, żeby domyślić się, że światowe firmy motoryzacyjne pomogły roznieść się tej wiadomości w mediach. Przestraszone perspektywą konkurowania z chińskimi firmami światowe koncerny właśnie w zakresie wytrzymałości swoich produktów, mają największą przewagę nad firmami z Chin. I właśnie rozpowszechniana w mediach wiadomość o chińskich samochodach, które uzyskały jeden z najgorszych wyników w teście zderzeniowym w historii, miała odstraszyć klientów od ich kupna. Jednak oprócz tego, Europejczycy dowiedzieli się, że Chińczycy w ogóle produkują samochody, i że są one bardzo tanie. Na razie chińskie samochody są wyśmiewane z powodu słabej jakości, jednak tak jak to było z elektroniką, także w tej gałęzi gospodarki jakość chińskich produktów będzie szybko wzrastać i Europejczycy zaczną się przesiadać z Renault i Fiatów do Jianglingów i FAW-ów.

Skazani na sukces

Z dostępem do najnowocześniejszych technologii, z ogromną liczbą wykwalifikowanej kadry (za granicą studiuje prawie milion chińskich studentów!), tanią siłą roboczą i gigantycznym rynkiem wewnętrznym, Chiny są skazane na pierwsze miejsce w większości dziedzin gospodarki.
Bez takich przymiotników jak: gigantyczny, największy czy ogromny, nie da się opisać chińskiej gospodarki. Potencjał tego państwa jest ogromny i trzeba się powoli przyzwyczajać, że na świecie są już dwie światowe potęgi - USA i Chiny. Niestety wzrost znaczenia Państwa Środka w światowej gospodarce będzie się przekładał na ich większe znaczenie w światowej polityce, a to nie jest dobra wiadomość.
Rosnącą pozycję Chin w światowej polityce widać najbardziej w Azji i Afryce, gdzie Chińczycy wykorzystują niewystarczającą aktywność Europy i Ameryki.
Chociaż ludzie na całym świecie uwielbiają krytykować światową politykę Stanów Zjednoczonych i wykorzystywanie przez nie swojej pozycji gospodarczej, to mimo wszystko George Bush i Republikanie wydają się być nieporównywalnie lepszymi światowymi hegemonami niż Hu Jintao i jego Chińska Partia Demokratyczna. Świat jeszcze zapłacze za "demonicznym Bushem" i "zgniłą Ameryką"...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Materializuje się (o ile już się nie zmaterializowało) to, co było treścią niektórych baaaaardzo dawnych przepowiedni, że... żółta rasa zaleje świat (nie tylko sobą, ale i swymi towarami). Na razie przeszkadza to jednym, a drugim wręcz pomaga; zaraz kolejność się zmieni i tym, co do tej pory to przeszkadzało, będzie pomagać.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Tobą Marcin. I właśnie to jest zagrożeniem dla świata, gdyż Chiny wraz ze swoją ekspansją gospodarczą niosą wartości które z wolnością i demokracją mają niewiele wspólnego. Natomiast USA razem z MCDonald'sami, głupimi filmami i muzyką, przyniosły wielu krajom demokrację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

''Rosnącą pozycję Chin w światowej polityce widać najbardziej w Azji i Afryce, gdzie Chińczycy wykorzystują niewystarczającą aktywność Europy i Ameryki.''
To bolesna prawda, która może się zemścić na Europie szczególnie.

Chiny rujnują swoje środowisko kosztem przemysłu. Ludzie też nie mają tam wiele do powiedzenia, pracują za grosze. Cenzura obowiązuje. Gdyby było więcej swobody już tak Pekin by się nie cieszył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.