Facebook Google+ Twitter

Świat "Made in China"

Garnitur, lalka, buty, telefon, koszula, krem, dezodorant...co łączy te wszystkie rzeczy? Oprócz tego, że możemy je dostać w pobliskim supermarkecie, jeszcze jeden mały napis : "Made in China"...

Wręcz zaskakuje nas, gdy spojrzymy na metkę jakiegoś ubrania i nie zobaczymy tam tego napisu. Nieważne co jest produkowane i jakie ma przeznaczenie : z Chin w Europie jest już wszystko. Dosłownie! Nawet sportowcy!

Wystarczy wspomnieć przebieg prestiżowego turnieju TOP 12 w tenisie stołowym, gdzie istną rewelacją była Polka. Nasza reprezentantka, Qian Li, dotarła aż do finału imprezy, gdzie uległa Holenderce Jiao Li, która wcześniej bez problemu poradziła sobie z Niemką Jiaduo Wu... Dzięki temu, ta bardzo "europejska impreza" już od kilku lat ma nieco inny przebieg.

Dziwić się temu jednak nie można. W Chinach dzieci od najmłodszych lat są zabierane do szkół sportowych, gdzie często w nieludzkich warunkach trenują po 18 godzin dziennie... Oddzieleni od rodziców, wychowywani na maszyny, które w przyszłości mają sławić swoją ojczyznę. I wielu z nich ją sławi... ale owa ojczyzna nie jest już "biologiczną " matką, lecz macochą, jedną z europejskich sióstr : Francją, Hiszpanią czy Polską.

Na starym kontynencie jest łatwiej, a żadna krajowa federacja nie pogardzi propozycją od znakomitych, choć za słabych na ojczystą reprezentację, zawodników. Tak więc uczestnictwo przedstawiciela innej rasy na europejskim championacie jest równie prawdopodobne jak to, że igrzyska odbędą się w Pekinie.

Polska miała już swego Olisadebe czy Yareda Schegumo, teraz widocznie czas na inny kierunek. Dziś wiele rzeczy wokół nas pochodzi z Chin, wszakże co piąty człowiek statystycznie jest Chińczykiem... Dobrze chociaż, że szef ONZ jest Koreańczykiem.

P.S. Autor, pomysł i artykuł - Made in Poland!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale... tenisówki i trampki zawsze najlepsze były z Chin :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za autora, pomysł i artykuł - Made in Poland :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne napisane. :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za groteskowe ujecie rozgrywek ping-ponga

Komentarz został ukrytyrozwiń

krótko, ciekawie, plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.