Facebook Google+ Twitter

Świat mocno podzielony w sprawie homoseksualizmu

Miłość i pociąg seksualny do osób tej samej płci budzi w wielu krajach świata wstręt i wywołuje agresję. Akceptują go w USA i Ameryce Łacińskiej, zdecydowanie odrzucany jest w krajach muzułmańskich Afryki i Azji. A jak wygląda to w Europie?

 / Fot. Wikimedia CommonsGdy w krajach Europy homoseksualizm budzi w wielu środowiskach zgorszenie, a tworzone w parlamentach prawa do zawierania małżeństw osobom tej samej płci, wywołują awantury i walki uliczne - w USA i Ameryce Łacińskiej społeczeństwa akceptują homoseksualizm. Tylko w niektórych, zwłaszcza w muzułmańskich państwach Afryki i Bliskiego Wschodu, niemal wszyscy ludzie są mu przeciwni. A u nas? Polacy – jak słychać i widać gołym okiem - są w tej kwestii podzieleni, z przewagą jednak tych, co nie akceptują inaczej kochających. A nawet traktują ich wrogo.

Amerykanie przeprowadzili badania na temat homoseksualizmu na świecie. Powstał też najnowszy raport w tej sprawie. Amerykański raport z think tank Pew Research Center o homoseksualizmie na świecie, opracowano w oparciu o wyniki sondaży wykonany w 39 różnych kulturowo i religijnie, państwach świata.

Pokazuje on coś innego, niż tylko to, co nam powszechnie się wydaje. Potwierdza mianowicie utrzymującą się tendencję, że w Ameryce Północnej, UE i w znacznej części krajów Ameryki Łacińskiej, ludzie akceptują homoseksualizm, o czym czytamy w Rp.pl - Raport Pew świat. Najwyższe wskaźniki akceptacji w Europie są w Hiszpanii (88 proc.) i Niemczech (87 proc.), Tylko nieco dalej plasują się w Kanadzie i Czechach (po 80 proc.), Australii (79 proc.), a następnie w burzliwej ostatnio Francji (77 proc.) i Wielkiej Brytanii (76 proc.).

W USA – według badań - wskaźniki akceptacji wykazują, iż 60 proc. respondentów zadeklarowało, że homoseksualizm powinien być zaakceptowany przez społeczeństwo, i jest to aż o 11 procent więcej niż w 2007 roku.

Spośród 9. państw europejskich objętych sondażem, które znalazły się w raporcie, najgorzej pod względem akceptacji wypada Rosja. Tam aż trzy czwarte (76 proc.) społeczeństwa odrzuca homoseksualizm, a dopuszcza jego akceptację tylko 16 proc. Na drugim miejscu pod tym względem jest katolicka Polska.

U nas społeczeństwo, według raportu, jest niemal w połowie podzielone w tej sprawie. Odsetek badanych, którzy stwierdzili, że społeczeństwo powinno odrzucić homoseksualizm, wynosi blisko połowę (46 proc.), a przeciwnego zdania jest 42 proc. Jak wynika z raportu, w porównaniu z badaniem z 2007 roku - liczba osób, które akceptują homoseksualizm, zmalała w Polsce o 3 procent.

Najbardziej rażące i niepokojące dane, dotyczą nieuznawania i absolutnego odrzucenia homoseksualizmu, w krajach zdominowanych przez muzułmanów - w Afryce i Azji. W Nigerii, Senegalu, Ghanie, Ugandzie, Jordanii, Egipcie i Tunezji niemal 100 proc. społeczeństwa odrzuca bezwarunkowo homoseksualizm, a odsetek poparcia wynosi zaledwie 1-3 proc., czyli w granicach błędu statystycznego.

Amerykańscy autorzy raportu stwierdzają, że nastawienie społeczne wobec homoseksualizmu, niemal nie uległo zmianie w ostatnich latach; poza Koreą Południową, USA i Kanadą, gdzie odsetek osób deklarujących jego akceptację, wzrósł o przeszło 10 procent, przy czym w Korei Płd. nawet aż o 21 procent.

Raport firmy Pew Research Center, opracowano na podstawie przeprowadzonych badań sondażowych, w okresie między 2 marca a 1 maja 2013 roku, w 39 krajach świata, na grupie 39,6 tysięcy respondentów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Akceptacja akceptacją ale że to by nie byłą normą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.